Tao-Klarceti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Coat of arms of Kingdom of Kartli-Kakheti.svg


Gürcistan tarihi

İlkdönem Gürcistan
Kolhis
Lazika
İberya
Ortaçağ tarihi
Tao-Klarceti
Abhaz-Laz krallığı
Rus yönetimi
Rus imparatorluğu yönetimi
Eski bağımsızlık
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti
Sovyet Gürcistan
Gürcistan SSC
March 9 Tragedy
April 9 Tragedy
Modern Gürcistan
Gürcistan
Gürcistan Savaşı
Gül Devrimi
Shevardnadze'den sonra
Özerk Cumhuriyetleri ile Tarihi
Abhazya tarihi
Acara tarihi

Tao-Klarceti (Gürcüceტაო-კლარჯეთი; translit.: “t’ao-k’larceti”), çağdaş tarih yazıcıları tarafından tarihsel güneybatı Gürcistan'daki tarihi ve coğrafi bölgeleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Tao-Klarceti olarak ifade edilen yerler Gürcistan’ın en önemli tarihsel bölgeleriydi ve Gürcü Boğazı’ndan başlayıp Küçük Kafkaslar’a değin uzanıyordu.

Göreceli bir kavram olan Tao-Klarceti, daha yaygın biçimde Türkiye sınırları içinde kalmış olan tarihi ve coğrafi bölgeleri ifade etmektedir. Tao ve Klarceti ile Şavşeti, Kola, Artaani, Eruşeti, Çrdili, Speri, Basiani, Lazeti’nin bir bölümü ve büyük bölümü bugün Gürcistan sınırları içinde olan Acara, Samtshe ile Cavaheti’nin bölümleri bu bölgeleri oluşturmaktadır.[1] Tao-Klarceti, bugünkü Türkiye’nin kuzeydoğu kesiminde yer alan idari bölgelerinden Erzurum'un kuzey doğu kesimi, Artvin İli, Ardahan İli ve Kars İli'nin kuzeyini kapsar.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

''Kartvellerin Krallığı'' (Tao-Klarceti), 10. yüzyıl

Tarihsel bölgeler olarak, Arsiani (Türkçe: Yalnızçam) Dağlarının batısında Tao, Klarceti ve Şavşeti yer alıyordu. Doğuda Samtshe, Eruşeti, Cavaheti, Artaani ve Kola bulunuyordu. Bu bölgeler, Corohi (Çoruh) ve Mtkvari (Kura) sistemlerindeki vadileri ve dağları kapsıyordu. Tao-Klarceti, Doğu ve Batı’daki büyük imparatorlukların her zaman ilgisini çekmişti, çünkü tarihsel İpek Yolu’nun bir bölümü bu topraklardan geçiyordu. 9-11. yüzyıllarda Tao-Klarceti bölgesi, Gürcü Bagratlılarca yönetildi. Bölge, 1008 yılında feodal devletlerin tek çatı altında birleşmesinde önemli rol oynadı.

Tarihsel anıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaçağa ait Gürcülerden kalma çok sayıda önemli kültürel anıt, Tao-Klarceti topraklarında bulunur. Bunların çoğu günümüzde harabe halindedir. Ortaçağ Gürcü mimarisinin en önemli anıtları arasında kiliseler, manastırlar, köprüler ve kaleler yer alır. Bunların en çok bilineni Handzta, Hahuli, Ança, Oşki, İşhani, Bana, Parhali, Doliskana, Othta Eklesia, Opiza, Parehi ve Tbeti manastır ve kiliseleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tao-Klarceti - Tarihsel ve Kültürel Anıtlar Kataloğu (Gürcüce), (Editör) Buba Kudava, (Yazarlar) Nestan Bagauri, Zurab Batiaşvili, İrma Beridze, Buba Kudava, Nikoloz Jğenti, Goça Saitidze, Natia Hizanişvili, 2018, Tiflis, s. 7, ISBN 9789941478178.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]