Türkgözü, Posof

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Posof
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 388
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Türkgözü, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Badele olan köyün kelime anlamı; "Bad ile çevrili" anlamındadır. Zamanla Bad-ile ve Bad-ele şeklini almıştır. Bir diğer rivayette Bedel'den geldiği şeklindedir. Yeni adı Türkgözü ismi ise; sınırları itibariyle Gürcistan toprakları içine girinti yaptığı için ve Türkiye'nin kuzey doğuda en son köyü olduğu için bu adı almıştır. Ahıska bölgesine sınır köy olan Türkgözü köyü, halkı Kıpçak Türkü asıllıdır. Köyde bulunan kilise, mezarlar ve çeşitli tarihi eserler burasının çok önceki zamanlarda yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Ahıska, Kars, Muş, Acaristan ve Posof'a bağlı Gönülaçan ve Taşkıran'dan buraya gelen aileler bugünkü köyü oluşturmuşlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 97 km, Posof ilçesine 16 km uzaklıktadır. Kodiyan Platosu’nu, Kobliyan Ovası’ndan ayıran bir düzlükte kurulmuştur. Güney doğusunda akan Posof Çayı, Gürcistan ile olan sınırın bir kısmını belirler. Bol miktarda bahçe vardır. Her çeşit meyve ve sebze yetiştirilebilir. Badele elması meşhurdur. Komşuları; Armutveren, Sarıdarı köyleri ve Gürcistan ile komşudur. Biri köyün doğusunda, ikisi de Pala Mahallesi’nde olmak üzere 3 adet gölü vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Türkiye'de Karadeniz iklimi görülmektedir. Ardahan ve Posof'un iklim bakımından en çok sıcakların görüldüğü köydür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 272
2000 500
1997 388

1950'li yılarda başlayan göç ilk zamanlarda Kars yöresi seçilirken son yılarda İnegöl başta olmak üzere batı kentleri tercih edilmektedir. Sadece İnegöl'de oturan aile sayısı 90 haneyi aşmış olup İnegöl'ü ; Kocaeli, İstanbul, Bursa, Ankara, Kars, Antalya, İzmir, Eskişehir, Amasya, Yalova, Isparta, Çorum, Balıkesir ve Denizli takip etmektedir. Yurt dışında ise en fazla Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Ürdün, Rusya, ABD ve Makedonya'da da ikamet eden Badeleliler bulunmaktadır. Şu anda köyde sadece 70 aile oturmaktadır. Şu an köydeki bu nüfus ise bütün Badeleliler sadece %2-3'ünü oluşturmaktadır. 1997'de Türkgözü Sınır Kapısı'nın açılmasıyla köyden dışarıya göç durmuştur. Köyün yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu ise fazladır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, ticaret, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]