Türkgözü, Posof

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türkgözü, Posof
—  Mahalle  —
Türkgözü Sınır Kapısı
Türkgözü Sınır Kapısı
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Posof
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 388
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75800
İnternet sitesi: [2]

Türkgözü, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir mahalledir. Türkgözü Sınır Kapısı ile kara yoluyla Gürcistan'a bağlanır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Badele olan mahallenin kelime anlamı; "Bad ile çevrili" anlamındadır. Zamanla Bad-ile ve Bad-ele şeklini almıştır. Bir diğer rivayette Bedel'den geldiği şeklindedir. Yeni adı Türkgözü ismi ise; sınırları itibarıyla Gürcistan toprakları içine girinti yaptığı için ve Türkiye'nin kuzey doğuda en son mahallesi olduğu için bu adı almıştır. Ahıska bölgesine sınır köy olan Türkgözü mahallesi, halkı Kıpçak Türkü asıllıdır. Mahallede bulunan kilise, mezarlar ve çeşitli tarihi eserler burasının çok önceki zamanlarda yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Ahıska, Kars, Muş, Acaristan ve Posof'a bağlı Gönülaçan ve Taşkıran'dan buraya gelen aileler bugünkü mahallesi oluşturmuşlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan il merkezine 97 km. Posof ilçesine 16 km. uzaklıktadır. Kodiyan Platosu’nu, Kobliyan Ovası’ndan ayıran bir düzlükte kurulmuştur. Güney doğusunda akan Posof Çayı, Gürcistan ile olan sınırın bir kısmını belirler. Bol miktarda bahçe vardır. Her çeşit meyve ve sebze yetiştirilebilir. Badele elması meşhurdur. Komşuları: Armutveren, Sarıdarı köyleri ve Gürcistan ile komşudur. Biri mahallenin doğusunda, ikisi de Pala Mahallesi’nde olmak üzere 3 adet gölü vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Türkiye'de Karadeniz iklimi görülmektedir. Ardahan ve Posof'un iklim bakımından en çok sıcakların görüldüğü mahalledir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 272
2000 500
1997 388

1950'li yılarda başlayan göç ilk zamanlarda Kars yöresi seçilirken son yılarda İnegöl başta olmak üzere batı kentleri tercih edilmektedir sadece İnegöl'de oturan aile sayısı 90 haneyi aşmış olup İnegöl'ü: Kocaeli, İstanbul, Bursa, Ankara, Kars, Antalya, İzmir, Eskişehir, Amasya, Yalova, Isparta, Çorum, Balıkesir ve Denizli takip etmektedir. Yurt dışında ise en fazla Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Ürdün, Rusya, ABD ve Makedonya'da da ikamet eden Badeleliler bulunmaktadır. Şu anda mahallede sadece 70 aile oturmaktadır. Şu an mahalledeki bu nüfus ise bütün Badeleliler sadece %2-3'ünü oluşturmaktadır. 1997'de Türkgözü Sınır Kapısı'nın açılmasıyla mahalleden dışarıya göç durmuştur. Mahallenin yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu ise fazladır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, ticaret, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık Ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]