Yeniköy, Posof

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeniköy
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Posof
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 364
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Yeniköy, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı Tahrir Defterleri'nde adı geçmeyen, son zamanlarda kurulmuş bir köydür. Eski Ahıska - Ardahan yolu üzerindeki bu köyün bulunduğu arazi, vaktiyle Ahıska'nın Cağısman köyünün yaylağıymış. 1828'de Osmanlı - Rus Harbi müteakip Ahıska Rus'ların elinde kalınca Cağısman'lılar, Osmanlı tarafında kalan yaylalarına göç ederek burayı şenlendirmişlerdir. Bu yayla köy haline gelmesinde Osmanlı Memur'larından Yusuf Beg adında birinin öncülük ettiği söylenmektedir. Bunları takiben diğer sülaleler ise Dağıstan, Artvin, Ahıska, Kağızman, Erivan, Posof'a bağlı Binbaşıeminbey, İlçe Merkezi, Gönülaçan ve Uluçam köylerinden gelerek köyün oluşumunu tamamlamışlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayram namazından sonra camide topluca bayramlaşılır. Daha sonra mezarlıklara gidilir. Mezarlık dönüşünden sonra evlere büyüklere ziyaretlere gidilir.

  • Düğünler:Nişandan sonra düğün günü kararlaştırılır. Düğün gününden bir gün önce kız evinde kına gecesi yapılır.Düğün bir gün bir gece devam eder.Sabahtan gelinin yüz görümlüğü yapılıp hediyeler verildikten sonra düğün biter.
  • Mutfak Kültürü:Köyde genelikle hamur işi ağırlıklı hayvansal ürünler geniş yer tutar.Hamur işlerinde fırın ekmeği,mısır ekmeği(cadi),punturuş, kazma pağaça, kakala , gevrek, saç ketesi, saç ekmeği,pişi, mafiş,lokum, kete, katmer, içli kete, fırın gevreği, khinkal, molla khinkal'i, el makarnasıdır.
  • Hayvansal ürünler: yağlı peynir, çökelek, çeçil, tuluğ peyniri, bal sofralardan eksik olmaz. Sulu yemekler: pirinç çorbası (sup), kesme çorbası, puşruk çorbası, patates yemeği helle çorbası, cincar çorbası, ayran çorbası, yarma çorbası, keş çorbası, ekmekli yemekler: kelecoş, sinor, döğmeç, ekmek aşı, su böreği, dönderme,feselli, khacapur bunlara örnektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 97 km,Posof ilçesine 13 km uzaklıktadır.Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Savaşır Köyü,güneyinde Damal-Seyitören köyü, batısında Alköy bulunmaktadır.Köy Atyolu ve Kavaz dağlarını eteklerinde kurulmuştur. Köyümüzde Söğütlü dereden başka Gürcistan ile sınır teşkil eden Amanak çayı bulunmaktadır.Atyolu dağı etekleri yılanlı mevkiinde köyün ormanlığı olan rahmetli istiklal savaşı gazisi Ali aga [ALİ ALTUN] tarafından dikilmiştir kayınlık bulunmaktadır. Bunun dışında Kavaz dağı eteklerinde de geniş ormanlık alanlar yer almaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,Türkiye'de Karadeniz iklimi'nin etki alanı içersindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 302
2000 364
1997 452

2007 sayımına göre Posof'un en büyük köylerindendir. Ama bu köyden göçte çok fazla olmuştur. Başta yurt içinde Bursa ili olmak üzere Zonguldak, Kars, Ankara, İstanbul, Konya, İzmir ve Kocaeli gibi illerde yoğun bir nüfus yaşamaktadır. Yurt dışında ise Almanya, Fransa, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere ABD, Etiyopya ve KKTC'de de pek çok Yeniköy'lü yaşamaktadır.

Genel Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 yılı nüfus sayımına göre Almanya'nın Lünen şehrinde 381 nüfus, 81 hane Yeniköy'lü vardır. Bu şehri Almanya'da Dormagen şehri 6 hane, Münih şehrinde 5 hane, Gunzenhausen şehrinde ise 7 hane, Yeniköy'lü olmak üzere Almanya'da diğer şehirlerinde yaşıyan Yeniköy'lüler genel olarak 500 nüfus ve 100 haneden oluşmaktadır. Türkiye'de ise en çok Yeniköy'lü Bursa ilinin Osmangazi, Yıldırım, İnegöl ilçelerinde ve Kocaeli ilinin Gebze, ilçesinde ikamet etmektedir. Toplam hane sayısı ise 220 hane kadardır ve 1100 kadarda Yeniköy'lü nüfus vardır. hollanda Harderwijk sehrinde 7 hane 24 nufus yasamaktadir ve hollandan Almelo sehrinde 23 hanne yenikoylu vardir aydemir ler atesci ler kartal ve durdabaklar.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bilhassa örnek bir arıcılık yapılarak, kaliteli organik bal üretilmektedir. Bununla bağlantılı olarak Saf Kafkas Arıırkı ana arı üretilmektedir. Tarımda daha çok patates, buğday, arpa, çavdar, fasülye, mısır gibi yiyecekler hayvancılıkta ise büyük baş hayvan ve arıcılık yaygındır. El sanatları az çok geçim kaynağı olarak yapılmaktadır. Arıcılık fazla gelişmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi , kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]