Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Germiyan Yerleşkesi

Koordinatlar: 39°23′32″N 30°02′15″E / 39.392164°K 30.037466°D / 39.392164; 30.037466
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Germiyan Yerleşkesi
Genel bilgiler
Tür Eğitim
Konum Türkiye Kütahya, Türkiye
Adres Zafertepe Mahallesi 43020 Merkez / Kütahya
Temel atma 1992
Açılış 1993
Sahip Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Germiyan Yerleşkesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Kütahya il merkezinde yer alan yerleşkesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Germiyan Yerleşkesi 1993 yılında kentin ilk üniversitesi olan Dumlupınar Üniversitesinin yerleşkesi olarak kurulmuştur.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşunun ilk yıllarında Kütahya Zafer Meydanı yakınlarında olan ve bugün Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına ait olan iki katlı binayı kullanan Dumlupınar Üniversitesi, Germiyan Yerleşkesi'nin inşaatına üniversite kurulduktan kısa süre sonra 1992 yılında başlamış, bir yıl sonra rektörlük binasında eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi buraya taşınmıştır[1]. Germiyan Yerleşkesi akademik birimlerinin arttırılması düşünülen üniversite için yetersiz kalınca daha büyük bir yerlşkenin kurulması kararı alınarak Evliya Çelebi Yerleşkesi'nin kuruluş çalışmalarına başlanmış, söz konusu fakülte de daha sonra Evliya Çelebi Yerleşkesi içinde bugünkü binasına geçmiştir.

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

2019 yılına kadar Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin mülkiyetinde olan Germiyan Yerleşkesi ve Evliya Çelebi Yerleşkesi'nin bir bölümü, 4 Şubat günü kentin diğer üniversitesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildi. Düzenlenen protokol kapsamında Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin akademik birimlerini aşamalı olarak Germiyan Yerleşkesi'nden taşıması kararı alındı[2].

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin henüz akademik bir birimi olmayan yerleşkede, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Kütahya Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

Yerleşke planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşkenin giriş-çıkışları, Kütahya'ya özgü çinilerle süslenmiş yerleşkenin iki kapıdan gerçekleştirilmektedir.

Giriş kapısının ilerisinde solda DPÜ'nün Teknik Bilimler, Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar MYO'larının binaları yer almaktadır.[3]

Eğitim binaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Germiyan Yerleşkesi içinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesine üç meslek yüksekokulu yer almaktadır.[4]

Meslek Yüksekokulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal tesisler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Spor tesisleri

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Germiyan Yerleşkesi D 650 karayolunun Dumlupınar Caddesi'yle kesiştiği noktada yer almaktadır. Germiyan Yerleşkesi'ne Kütahya Belediyesi'nin A-1, 2, 4, 6 ve 11 numaralı otobüsleriyle ulaşılabilir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hakkımızda". DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi. 11 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2018. 
  2. ^ "DPÜ ile KSBÜ Arasında Devir Teslim Protokolü İmzalandı". DPÜ Haber. 21 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2019. 
  3. ^ "İletişim Bilgileri". DPÜ Kütahya Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu. 12 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2018. 
  4. ^ "Genel Tanıtım". Kütahya Dumlupınar Üniversitesi. 11 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2018. 
  5. ^ "Ulaşım". Kütahya Belediyesi. 12 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]