Köy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy yerleşmelerinde genel ekonomik geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.

Köy, toplumsal, ekonomik, coğrafi ve nüfus özellikleri ile şehirden ayrılan düşük nüfus yoğunluğa sahip kırsal yerleşim birimleri olup, ekonomik olarak genelde tarıma dayalı ve iş bölümünün gelişmediği yerleşimlerdir.

Benin'de bir köye uzaktan bakış

Köy yerleşimleri görece düşük nüfusa (birkaç yüz ile birkaç bin arasında) sahiptir. Köyler, şehirlere göre geniş aile tipinin yaygın olduğu, komşuluk ilişkilerinin, geleneksel dayanışma ve yaşam biçimlerinin sürdüğü sosyal yapılardır.

Ülkelerine göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Afganistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Afganistan'da köy veya deh (Darice/Peştuca: ده)[1] Afganistan toplumunda orta ölçekli yerleşim şeklidir. Mezra olarak da bilinen qala'dan (Darice: قلعه, Peştuca: کلي)[2] daha büyük, kasaba olarak da bilinen shār'dan (Darice: شهر, Peştuca: ښار)[3] daha küçüktür. "Gala"nın aksine, "deh" genellikle ticari bir alan içeren daha büyük bir yerleşim yeridir. Daha da geniş olan ''shār'', yüksek öğrenim okulları, temel sağlık hizmetleri, polis karakolları vb. gibi hükûmet binalarını ve hizmetlerini içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A dictionary of the Puk'hto, Pus'hto, or language of the Afghans". dsalsrv02.uchicago.edu. 24 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2018. 
  2. ^ "A dictionary of the Puk'hto, Pus'hto, or language of the Afghans". dsalsrv02.uchicago.edu. 24 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2018. 
  3. ^ "A dictionary of the Puk'hto, Pus'hto, or language of the Afghans". dsalsrv02.uchicago.edu. 29 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]