Akanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Niagara Şelaleleri'nin altında şiddetli su
Ontario, Kanada'da Mississippi Nehri'nde bulunan akanaklar

Akanak, nehir yatağının nispeten dik bir eğime sahip olduğu bir nehrin bölümleri olup, suyun hızında ve türbülansında artışa neden olur.

Akanaklar, bir akışın düzgün akan kısmıyla kaskat arasındaki su bilimi özelliğidir. Akanaklar, nehrin sığlaşması ve akış yüzeyinin üzerine çıkan bazı kayalar ile anlaşılır. Akan su kayaların üzerine ve etrafına sıçrarken, hava kabarcıkları onunla karışır ve yüzeyin bölümleri beyaz bir renk alır ve "beyaz su" denilen şeyi oluşturur. Akanaklar, akış yatağının malzemesinin, akıntı akışının aşağı akışındaki yatağa kıyasla akımın aşındırıcı gücüne karşı oldukça dirençli olduğu durumlarda, meydana gelir. Katı kaya boyunca akan çok genç akarsular uzunluklarının büyük kısmı için akanaklar olabilir. Akanaklar, akarsu veya nehrin havalanmasına neden olarak daha iyi su kalitesi sağlar.

Akanaklar, genellikle I'den VI'ya kadar sınıflandırılır.[1] 5. Sınıf bir akanak, 5.1 ile 5.9 arasında sınıflandırılabilir. Sınıf I akanaklar gezinmesi kolay ve çok az manevra gerektirse de, VI. Sınıf akanaklar kurtulma şansı çok az veya hiç olmayan, yaşam için tehdit oluştururlar. Nehir rafting sporları, yolunda çok sayıda akanak olan yerlerde yapılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Walbridge, Charlie; Singleton, Mark (2005). "International Scale of River Difficulty". American Whitewater (İngilizce). 26 Ekim 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rapids entry28 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in National Geographic's encyclopedia