Tünel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antalya - Alanya arasındaki çevre yolunda bulunan tünellerden birisi
Bir arabanın geçebileceği dar bir tünel

Tünel, uluslararası literatürde anlaşma sağlanmış bir tanımı olmamakla birlikte; genel anlamıyla yer altından kazı yapılarak oluşturulan geçitlerdir. Ana kullanım amaçları motorlu taşıt ulaşımı, metro ve demiryolu ulaşımı ve su taşımaktır. Bunların yanı sıra yaya–bisiklet geçişleri, vahşi hayvan geçişleri ya da derivasyon amaçlı daha spesifik amaçlara hizmet eden tünellere de rastlanmaktadır.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin En Uzun Tüneli: Nefise Akçelik Tüneli[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin en uzun motorlu taşıt tüneli Ordu'daki Nefise Akçelik (Hapan) tünelidir. 29 Aralık 2006 tarihinde kara yolu ulaşımına hizmet vermek üzere açılan bu tünel 3825 metre boyundadır. Tünel iki tüpten oluşmakta olup Karadeniz Otoyolu'nun Bolaman - Ordu arasındaki en zor coğrafyasında, Bolaman - Ordu kara yolu üzerindedir. Tünel 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere birer emniyet şeridine sahiptir. Tünel, Siemens firması tarafından dünya standartlarında en üst güvenlik seviyesinde geçiş sağlayan elektrik, elektronik ve elektromekanik sistemlerle donatılmıştır.

Günümüzde tünel inşaatlarında TBM (Tunnel Boring Machine) adı verilen gelişmiş ekipmanlar da kullanılmaktadır.

Türkiye'nin En Uzun Su İletim Tüneli[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılışı 29 Nisan 2011 tarihinde yapılarak çalışmalarına başlanan Ankara İçme Suyu Gerede Sistemi su iletim tüneli Türkiye'nin en uzun su iletim tünelidir. TBM ile açılacak tünel toplam 31.580 metredir. Tünelin yapımı 2019'da tamamlanmıştır.

Dünya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en eski su altı tünelinin Türkiye'de Durağan'ın az güneyinde, Kızılırmak altından geçen (şimdi baraj gölü altında) Terelek kaya tüneli olduğu iddia edilmektedir.[1] Tünelin yakınındaki kaya mezarlarını yapan ve belki antik maden ocağını kurup çalıştıran uygarlıklarla bir ilgisi olabileceği ihtimali yüksektir. Amacının savunma olduğu tahmin edilmektedir.

Dış bağlantısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]