Burun (coğrafya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Burun

Burun, deniz ya da gölde bulunan dışa çıkıntılı karanın son kısımı olup, 3 tarafı su ile çevrilmiş kara anlamına gelir. Çoğunlukla fener bulunur. Eğer büyükse yarımada denir. Körfez veya koyun karşıtıdır. Burun oluşumunda dirençli kayaçlar (granit, kireç taşı) etkilidir.

Burunlar yüksek enerjili dalgalar,kayalık kıyılar,yoğun erozyon ve sarp kayalıklarla karakterizedir.

Plaj İstikrarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Plajların ilerleme gerileme gibi jeolojik dinamik özellikleri vardır.Plajı dalgalar , gel-git , rüzgar ve akıntılar etkiler.Plaj istikrarını insanda etkiler.(baraj,sıvı çekilmesi) Burun ve Koy plaj sedimantosyonu 3 şekilede sınıflandırılır:

Dalgalar genellikle burundan etrafa ve sahile doğru yayılır.Dinamik denge oluştuğunda plaj sedimanları eşit oranda yaylır veya aşınır.Plajlara yakın nehirler tortu sağlar(plajlara).Eğer nehir yoksa plaja yakın aşınmaya uğrar.Kararsız plajlar genellikle insan etkisi (dalga kıran)nin bir sonucudur.Kararsız plajlarda sürekli erozyon ya da biriktirme devam eder, plaj dengeye ulaşana kadar bu aşınım ve birim devam edecektir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Easterbrook, Don (1999). Surface Processes and Landforms (2nd ed.). Prentice Hall.
  2. "Landforms, Erosion, and Longshore Drift". 2001. Retrieved 9 October, 2012.
  3. Schwartz, M. (2005). "Encyclopedia of Coastal Science" . Springer. ISBN 978-1-4020-1903-6 p399
  4. Benedet, L., Klein, A., and Hsu, J. (2004). "Practical Insights and Applications of Empirical Bay Shape Equations". ICCE.