Av sahası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Savan, Ngorongoro koruma alanı, Tanzanya
Güney Afrika'da Botlierskop Av Sahası'nda konuk evi (2015)
Botlierskop An Sahası'nda iki aslan

Bir av sahası (yaban hayatı koruma sahası veya avlak olarak da bilinir) vahşi hayvanların güvenli bir şekilde yaşadığı veya spor için kontrollü bir şekilde avlandığı geniş bir arazi alanıdır. Avcılık yasaklanmışsa bir av sahası doğa koruma alanı olarak kabul edilebilir; bununla birlikte, bir av sahasının odağı özellikle hayvanlar (fauna) iken, bir doğa koruma alanı bölgenin doğal biyotasının (bitkiler, hayvanlar, mantarlar vb.) tüm yönleriyle ilgilidir.

Birçok av sahası Afrika'da bulunmaktadır.[1] Çoğu halka açıktır ve turistler genellikle safarilere katılırlar. Tarihsel olarak, en bilinen av hedefleri arasında Afrika'daki sözde Big Five oyunu vardı: gergedan, fil, Afrika mandası, leopar ve aslan. Avcılığın zorluğu ve tehlikesi nedeniyle bu adı almıştır.[2]

Bir av sahasında, ekosistemler korunur ve koruma genellikle önemlidir. Doğal yaşam alanındaki yerli yaban hayatı, doğal bir oranda popülasyonun artmasına uygun ortamın sağlanmasına yardımcı olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pitman (Temmuz 2016). "The Conservation Costs of Game Ranching" (PDF). Conservation Letters. 10: 403-413. 23 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Haziran 2020. 
  2. ^ "Africa for Visitors: The Big Five". About.com. 17 Eylül 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2006.