İçeriğe atla

Feldherrnhalle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Feldherrnhalle

Feldherrnhalle (bazen de Feldherrenhalle yazılır, "Feld Mareşallerin Konağı"), Almanya'nın Münih kentindeki bir anıtsal sundurma. Hofgarten Palais Preysing ve doğu yanındaki Münih Ludwigstrasse'nin en güney ucunda, 1841 ve 1844 yılları arasında inşa edilmiştir. Feldherrnhalle Bavyera Ordusu'nun bir onur sembolü idi. Feldherrnhalle, Askeri liderler Johann Tilly ve Karl Philipp von Wrede'nin heykellerini içerir. Merkez heykel grubu Fransa-Prusya Savaşı'ndan sonra 1882 yılında eklendi.

9 Kasım 1923'te Cuma sabahı, Feldherrnhalle Bavyera Eyalet Polisi ve yasa dışı organize yürüyüşü yapan Adolf Hitler'in takipçilerinin arasındaki çatışmaya sahne oldu. Polis onlara durdurmaları emretmesine rağmen yürüyüş sürdürüldü; Eyalet Polisi ateş açmakla tehdit etti ve Dört polis ve on altı yürüyüşçü öldürüldü ve Hermann Göring de dahil olmak çok sayıda kişi yaralandı. Sonuç olarak, Hitler tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Bu genellikle Birahane darbesi olarak adlandırılan, Bavyera Eyaletini devralıp iktidara geçmek isteyen Nazilerin yapılan çabalardan biriydi.

25 Nisan 1995 tarihinde Reinhold Elstner adlı II. Dünya Savaşı gazisi "Alman halkına ve Alman askerlerine süregelen resmi iftira ve şeytanlaştırılmasını" protesto etmek için Feldhernhalle önünde üzerine benzin döküp yakarak intihar etmiş, ertesi gün hastanede ölmüştür.

Feldherrnhalle'deki bir kabartma resimde Nazi Partisi'nin Kan Nişanı madalyası görünmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Feldherrnhalle İngilizce Wikipedia maddesi