Doğum günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğum günü pastası örneği

Doğum günü ya da yaş günü, miladi veya herhangi başka bir takvime göre, bir insanın doğduğu gündür. Doğum günü kavramı ile genellikle bu günde gerçekleşen kutlamalar da kastedilir.

Pek çok kültürde doğum günü kutlamalarına rastlanır.

Doğum Günü Geleneğinin Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 3000 yıllarında Antik Mısır medeniyetinde Firavunların doğum günü kutlamalarının tarihte ilk doğum günü kutlaması olduğu düşünülmektedir.

Antik Roma'da, doğum günü kutlamaları özellikle zengin aileler arasında yaygındı. Bu kutlamalar genellikle özel yemekler, hediyeler ve eğlence etkinlikleriyle kutlanırdı.

Orta Çağ'da Hristiyanlık doğum günlerinin kutlanmasını yasaklamıştı, çünkü bu uygulama pagan gelenekleriyle ilişkilendiriliyordu. Ancak tam da bu yasak nedeniyle doğum günü kutlamaları Hristiyan kültüründe yeniden popüler hale geldi.[kaynak belirtilmeli]

Türkiye'de Doğum Günü Geleneğinin Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun Batı'ya yöneldiği Lale Devri'nde doğum günleri kutlanmya başlamış ve Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkiye'de doğum günü kutlama geleneği yaygınlaşmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kutlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağdaş doğum günü kutlamalarında mumlarla süslenmiş yaş pastaya sıklıkla rastlanır. Kişinin yaşı küçükse, çoğunlukla yıl adedi kadar mum konur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]