Gustav von Kahr

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gustav von Kahr (d. 29 Kasım 1862 – ö. 30 Haziran 1934), Bavyera eyaletinde faaliyet göstermiş bir Alman sağcı muhafazakâr politikacı. 1923 yılında Adolf Hitler'in Birahane Darbesi'ni gerçekleştirdiği esnada Bavyera başbakanı idi ve Hitler'e yeterince destek olmayarak bu darbe girişiminin başarısızlığında etkili oldu. Daha sonra Uzun Bıçaklar Gecesi'nde SS mensupları tarafından infaz edildi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahr, hukuk okudu ve siyaset girmeden önce avukat olarak çalıştı. Politik olarak, bir monarşist ve bir Protestan olduğunu ve de herhangi bir partiye katılmadığı halde Katolik BVP ile bağlantıları vardı. 1917 yılında Yukarı Bavyera eyalet hükûmeti başkanı oldu ancak 1918 Alman Devriminde bu konumunu kaybetti. 14 Mart 1920 sonrasında Bavyera başbakan olarak Johannes Hoffmann'ın yerine göreve atandı. Kahr, askeri etkiler altında göreve gelmiştir.

Gustav von Kahr, Şubat 1924 yılında Staatskommissar görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Bundan sonra idari işlemlerin gözden geçirilmesi için Bavyera mahkeme başkanı olarak görev yapmış ve üç yıl sonra kamu hizmetinden emekli olmuştur.