Rudolf Höß

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rudolf Höß idam edilirken

Rudolf Franz Ferdinand Höss (ayrıca Höß, Hoeß veya Hoess olarak da bilinir; 25 Kasım 1901 - 16 Nisan 1947),[1][2][3] Holokost faili Alman SS subayı. Höss, Auschwitz toplama ve imha kampında en uzun süre görev yapan komutandı (4 Mayıs 1940'tan Kasım 1943'e ve yine 8 Mayıs 1944'ten 18 Ocak 1945'e kadar). Hitler'in "Nihai Çözüm" olarak bilinen Nazi işgali altındaki Avrupa'da Yahudi nüfusunu sistematik olarak yok etme emrini hızlandırmanın yollarını test etti ve uyguladı. Astlarından biri olan Karl Fritzsch'in girişimiyle Höss, 1 milyondan fazla insanın öldüğü gaz odalarında[4][5] kullanılmak üzere Zyklon B pestisitini tanıttı.[6]

Bu kampta savaş sırasında 1 milyondan fazla öldürülen insanın katili olduğu düşünülmektedir. II. Dünya Savaşının bitiminden sonra, bir sene yer altında kalmayı başaran Höss, Şubat 1946'da tutuklandı, 2 Nisan 1947 günü Polonya Yüksek Mahkemesi tarafından ölüme mahkûm edildi ve 16 Nisan 1947 günü Auschwitz'de asıldı. Daha önce cinayet suçundan 5 yıl hapis yatmıştır.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Höss, sıkı bir Katolik ailenin çocuğu olarak Baden-Baden'de doğdu, ancak daha sonra resmi olarak Katolik Kilisesi üyeliğinden feragat edilmiştir. Annesinin Lina Speck ve babası Franz Xaver ile yaşadı. Hess üç çocuğun en büyüğü ve tek oğluydu. 11 Aralık 1901'de Rudolf Franz Ferdinand olarak vaftiz oldu. İlkokul'a gitti ve otobiyografisinde göre hiç oyun arkadaşları yoktu ve yalnız bir çocukluk geçirdiğini belirtmiştir. Otobiyografisinde, gençliğinde kısa bir süre Çingeneler tarafından kaçırılmış olduğunu iddia etmiştir. Babası, Alman Doğu Afrikası'nda görev yapmış eski bir subaydı ve sonradan rahiplik yapmaya karar verdi. Katı dini ilkelere ve askeri disiplin ile oğlunu yetiştirdi. Höss, neredeyse fanatik bir inanç ile büyüdü. Kısa süre sonra, Höss'ün babası öldü ve askeri yaşama doğru harekete başladı.

I. Dünya Savaşı'nda[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı patlak verdiğinde, kısa bir süre askeri hastanede görev yaptı. 14 yaşında gönüllü olarak, babasının ve dedesinin eski alayı olan Alman Ordusu'nun 21. Alayına başvurdu. 15 yaşına geldiğinde, Kut-el-Amara'da, Filistin'de ve Bağdat'ta Osmanlı 6. Ordusu ile beraber savaştı. Türkiye'de bulunurken, Feldwebel (çavuş) rütbesine yükseldi ve 17 yaşındayken orduda en genç astsubay oldu. Savaşta üç kez yaralandı ve sıtma hastalığına yakalandı. Osmanlı Ordusu tarafından kendisine Gelibolu Yıldızı madalyası ve Alman Ordusu'ndan da birinci sınıf Demir Haç ve ikinci sınıf Demir Haç madalyası verildi. Höss, süvari birliği komutanı olarak görev yaptı.

Almanya'nın teslim olmasından sonra, orta öğrenimini tamamladı. Savaş sonrası Almanya'da kaos oluşmuştu. Milliyetçi paramiliter gruplara katıldı ve bunun ardından, ilk önce Doğu Prusya gönüllü Kolordusuna ve Baltık alanında, Silezya ve Ruhr Bölgesi'nde Freikorps Rossbach'a katıldı. Silezya isyanları sırasında Fransız işgal kuvvetlerine karşı ve Polonya halkına karşı gerilla saldırılarına katıldı.

Nazi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Höss, resmen 1922 yılında Katolik Kilisesi'nde üyeliği feragat ve yakında Adolf Hitler'in Münih konuşmasını dinledikten sonra Nazi Partisine (Parti Üye No 3240) katıldı. Bir yıl sonra, 31 Mayıs 1923'te, Mecklenburg'da Höss'ün ve Freikorps üyeleri daha sonra Hitler'in özel sekreteri oldu. Bir cinayetten suçlu bulundu ve Brandenburg Cezaevi'nde 10 yıla mahkûm edildi. Martin Bormann ise bir yıl hapis cezası aldı.

Genel af kapsamında Temmuz 1928 yılında serbest bırakıldı. 17 Ağustos 1929'da, Hedwig Hensel (d. 3 Mart 1908 - ö. 1989) ile evlendi. Birlikte 1930 ile 1943 yılları arasında iki oğlu ve üç kızı olmak üzere toplam beş çocukları oldu.

20 Eylül 1933'te SS üyeliği başvurusunda bulundu ve bu isteği 1 Nisan 1934 tarihinde kabul edildi. Haziran 1934 yılında aktif olarak SS-Mann saflarına katılması için Himmler'in çağrısı oldu. İlk kez 1929 yılında Himmler ile tanıştı. Aynı yıl, SS-Totenkopfverbände birimine geçti ve Aralık ayında Blockführer görevini üstlenerek Dachau toplama kampına atandı. Dachau'da Höss'ün akıl hocası Theodor Eicke idi. Dachau görev yaptığı dört yıl sonunda, mahkûmların mülkiyet yönetici olarak görev yapıyordu.

1938'de SS-Hauptsturmführer (yüzbaşı) rütbesine terfi etti ve Sachsenhausen toplama kampında Hermann Baranowski'nin emir subayı yapıldı. 1939 yılında Waffen-SS'e katıldı.

1 Mayıs 1940'ta Batı Polonya'da, Almanya Yukarı Silezya iline dahil olan bir bölgede, bir cezaevi kampı komutanı olarak atandı. Kamp Oświęcim ilçesi yakınlarında eski bir Avusturya-Macaristan (ve daha sonra Polonya) kışlası etrafında inşa edilmiştir. Kampın Almanca adı Auschwitz'di. Höss, karısı ve beş çocuğu ile birlikte Auschwitz toplama kampının yanında bir villada yaşadı.

Haziran 1941'de, Höss'ün mahkemedeki ifadesine göre, "özel bir emir almak için" Reichsführer-SS Heinrich Himmler ile bir toplantı için Berlin'e çağrıldı. Himmler, Hitler'in Avrupa'nın Yahudilerden fiziksel olarak yok edilmesi emrini verdiğini söyledi. Himmler bu amaçla demiryolu ile, kolay erişim nedeniyle Auschwitz'i seçtiğini söyledi.

10 Kasım 1943 tarihinde, Richard Glücks'ün altında toplama kamplarının müfettiş yardımcısı olarak atandı.

Yakalanması, yargılanması ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın son günlerinde, Himmler tarafından Alman Deniz Kuvvetleri personeli arasında kendisini gizlemesi tavsiye edildi. Neredeyse bir yıl boyunca tutuklanmadı. İngiliz birlikleri tarafından 11 Mart 1946'da, bir çiftçi kılığında ve Almanya doğumlu, Yahudi asıllı Franz Lang ismiyle yakalandı.

15 Nisan 1946 tarihinde Nürnberg Uluslararası Askeri Mahkemesinde sorgulandı. Burada suçları ile ilgili ayrıntılı ifade verdi. 25 Mayıs 1946'da Polonyalı yetkililere teslim edildi ve Polonya'da Yüksek Ulusal Mahkemesinde cinayetten yargılandı. Mahkeme sırasında, üç buçuk milyon insanı öldürmekle suçlandığı zaman, "Hayır sadece bir buçuk milyon veya iki milyon insan öldü, geri kalanı hastalık ve açlıktan öldü" şeklinde yanıt vermiştir. 2 Nisan 1947'de Varşova'daki mahkemede ölüm cezasına çarptırıldı ve 14 gün sonra, 16 Nisan'da, eskiden komutanı olduğu Auschwitz toplama kampı krematoryumunun hemen bitişiğinde asılarak idam edildi. İdamı, bu amaçla özel olarak inşa edilmiş darağacında gerçekleştirilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harding 2013b, ss. 5, 288.
  2. ^ Levy, Richard S. (2005). Antisemitism: A Historical Encyclopedia of Prejudice and Persecution (Two Vol. Set). ABC-CLIO. s. 324. ISBN 978-1-85109-439-4. 8 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  3. ^ Evans 2003, s. 218.
  4. ^ Pressac & Pelt 1994, s. 209.
  5. ^ Browning 2004, ss. 526–527.
  6. ^ Piper, Franciszek & Meyer, Fritjof. "Overall analysis of the original sources and findings on deportation to Auschwitz". Review of the article "Die Zahl der Opfer von Auschwitz. Neue Erkentnisse durch neue Archivfunde", Osteuropa, 52, Jg., 5/2002, pp. 631–641.