John Demjanjuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
John Demjanjuk, Kudüs, İsrail'deki mahkemede hakkındaki ölüm cezası kararını dinlerken, 28 Nisan 1988.

Ivan Nikolajoviç Demjanjuk (UkraynacaІван Николайович Дем'янюк; 3 Nisan 1920 – 17 Mart 2012), Yahudi Soykırımı ile ilgili savaş suçu işleyen Ukrayna asıllı ABD vatandaşı.

Savaş Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonya-Sovyet Savaşı (Ukrayna toprakları hızla el değiştirdiği zaman) sırasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti doğumludur. Kızıl Ordu'da görev yaptığı sırada 1942 yılında Naziler tarafından ele geçirildi ve toplama kampı için eğitildi. Polonya'da bulunan ve 27.000'den fazla Yahudi'nin bulunduğu Sobibor İmha Kampı'nın sorumluluğunu yürüttü.

Yargılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra 1952 yılında eşi ve çocuklarıyla beraber ABD'ye yerleşen Demjanjuk hayatına bir otomobil fabrikasında işçi olarak devam etti.

1977 yılında kendi yönetimindeki kamplarda bulunan bir kişi tarafından tanındı. Bundan sonra uzun bir yargılama süreci başladı. Toplama kamplarındaki mahkûmlar tarafından kendine "Korkunç İvan" lakabı takıldı. 1986 yılında yargılanmak üzere İsrail'e teslim edildi. Fakat sürekli bu lakabın kendisine değil kampta bulunan başka birisine takıldığını ve kendisininde Naziler tarafından kaçırıldığını ve kurban edildiğini savundu.

Yargılamalar sonucunda kendisine İdam cezası verildi. 1993 yılında temyiz sonucunda (karar İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından verildi) Demjanjuk'un kimliği üzerine belirsizlikleri gerekçe göstererek idam kararını bozdu. Münih Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen Demjanjuk için mahkûmiyet kararı ancak 2011 yılında çıktı. 1943 yılında altı ay boyunca Sobibor Toplama Kampında bulunduğu kesinleşti. Mayıs 2009'da yatalak haliyle yıllar sonra Almanya'ya dönmek zorunda kaldı. Fakat daha önce 2 yıl tutuklu kaldı. Yaşı ve sağlık durumu gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı.

2002'de ABD hükûmeti tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Bavyera eyaletinde bir huzurevine yerleştirildi. 17 Mart 2012'de, 91 yaşında Almanya Bad Feilnbach'da huzurevinde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]