John Demjanjuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
John Demjanjuk hakkındaki ölüm cezası kararını dinlerken, Kudüs, 28 Nisan 1988

John Demjanjuk (doğum ismi Ivan Mykolaiovych Demianiuk; Ukraynaca: Іван Миколайович Дем'янюк), (d. 3 Nisan 1920 – ö. 17 Mart 2012), Yahudi Soykırımı ile ilgili savaş suçu işleyen Ukrayna asıllı ABD vatandaşı.

Savaş Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Polonya-Sovyet Savaşı (Ukrayna toprakları hızla el değiştirdiği zaman) sırasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti doğumlu Demjanjuk, Kızıl Ordu'da görev yaptığı sırada 1942 yılında Naziler tarafından ele geçirildi ve toplama kampı için eğitildi. Polonya'da bulunan ve 27.000'den fazla Yahudi'nin bulunduğu Sobibor İmha Kampının sorumluluğunu yürüttü.

Yargılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra 1952 yılında eşi ve çocuklarıyla beraber ABD'ye yerleşen Demjanjuk hayatına bir otomobil fabrikasında işçi olarak devam etti.

Lakin 1977 yılında kendi yönetimindeki kamplarda bulunan bir kişi tarafından tanınan Demjanjuk için oldukça uzun bir yargılama süreci başladı. Toplama kamplarındaki mahkumlar tarafından kendine '' Korkunç İvan '' lakabı takılan Demjanjuk 1986 yılında yargılanmak üzere İsrail'e teslim edildi. Fakat sürekli bu lakabın kendisine değil kampta bulunan başka birisine takıldığını ve kendisininde Naziler tarafından kaçırıldığını ve kurban edildiğini savundu.

Yargılamalar sonucunda kendisine İdam cezası verildi. 1993 yılında temyiz sonucunda ( karar İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından verildi ) Demjanjuk'un kimliği üzerine belirsizlikleri gerekçe göstererek idam kararını bozdu. Münih Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilen Demjanjuk için mahkumiyet kararı ancak 2011 yılında çıktı. Demjanjuk'un 1943 yılında altı ay boyunca Sobibor Toplama Kampında bulunduğu kesinleşti. Mayıs 2009'da yatalak haliyle yıllar sonra Almanya'ya dönmek zorunda kaldı. Fakat daha önce 2 yıl tutuklu kalan Demjanjuk yaşı ve sağlık durumu gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı

Demjanjuk 2002'de ABD hükümeti tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı.

John Demjanjuk Bavyera eyaletinde bir huzurevine yerleştirildi. 17 Mart 2012'de, 91 yaşında Almanya Bad Feilnbach'da huzurevinde öldü.