Franz Stangl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Franz Stangl
Franz Stangl Treblinka.jpg
Doğum 26 Mart 1908(1908-03-26)
Altmünster, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (şimdi Avusturya)
Ölüm 28 Haziran 1971 (63 yaşında)
Düsseldorf
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1938-1945
Rütbesi SS-Obersturmführer
Komuta ettiği Sobibor İmha Kampı ve Treblinka İmha Kampı
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı

Franz Stangl (d. 26 Mart 1908 - ö. 28 Haziran 1971), II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nda Sobibor İmha Kampı ve Treblinka İmha Kampı'nın komutanıydı.

Franz Stangl'ın babası ile ilişkisi iyi değildi; Stangl'ın babasının 1916 yılında yetersiz beslenme nedeniyle öldüğü iddia edilir. Franz Stangl ailesine destek ve yardımcı olmak için kanun çalmayı öğrendi ve kanun dersleri vererek para kazanmıştır.

1931'de yasadışı NSDAP üyesi oldu. Odilo Globocnik'in altında çalışarak 1942 yılında Polonya'ya nakledildi. Stangl Eylül 1942 Mart arasında Sobibor imha kampı komutanı oldu.

Savaşın sonunda, Stangl kimliğini gizledi ve kaçtı. 1945 yılında Amerikan ordusu tarafından gözaltına alındı. Ötenazi programında yaptığı suçlar için Avusturya'da hapse girdi ama Sobibor İmha Kampından arkadaşı SS subayı Gustav Wagner ile İtalya'ya kaçtı. Roma Katolik Piskoposu Alois Hudal, bir Nazi sempatizanı olduğu için bir Kızıl Haç pasaportu kullandırtarak Suriye'ye kaçması için yardımcı oldu. Stangl eşi ve ailesi 1948'de üç yıl geçirecekleri Suriye'ye kaçtılar ve oradan 1951 yılında Brezilya'ya göç ettiler. Sonraki yıllarda Stangl São Bernardo do Campo'da Volkswagen fabrikasında iş bulmuş, eşi Theresa Stangl ise Mercedes-Benz de muhasebe departmanında iş bulmuştur.

Nazi avcısı Simon Wiesenthal tarafından izi sürülerek Brezilya federal polis tarafından 28 Şubat 1967'de tutuklandı. Treblinka İmha Kampında 400.000 Yahudinin öldürülmesinden sorumlu tutuldu fakat ifadesinde sadece görevini yaptığını ve vicdanının rahat olduğunu belitti. Stangl ömür boyu hapse mahkûm edildi. 28 Haziran 1971 tarihinde Düsseldorf cezaevinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]