Klaus Barbie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Klaus Barbie
KlausB RMPics.JPG
Takma adı Lyon Kasabı
Doğum Bad Godesberg, Almanya
Ölüm Lyon (hapishane'de), Fransa
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet yılları 1935 - 1945
Rütbesi Hauptsturmführer (Yüzbaşı)
Birimleri SS
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı

Klaus Barbie (25 Ekim 1913 - 25 Eylül 1991), Alman SS subayı, Gestapo üyesi. "Lyon Kasabı" olarak da bilinir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Klaus Barbie Bonn yakınlarındaki Bad Godesberg'de doğdu. Katolik bir ailenin çocuğuydu. Anne ve babası öğretmendi. 1923 yılına kadar babasının öğretmenlik yaptığı okulda eğitim gördü. Daha sonra Trier'de bir okula gitmeye başladı. 1925 yılında tüm ailesi Trier'e taşındı. 1933 yılında erkek kardeşi ve babasını kaybetti. Bu ölümlerin ardından Barbie teoloji ile ilgilenmeye başladı. 1935 yılında SS grubunun bir kolu olan Sicherheitsdienst'e (Security Service) katıldı. Sicherheitsdienst SS'in ve Nazi Partisi'nin haber alma teşkilatıydı. Kısa süre sonra Hollanda'ya atandı. 1942'de Dijon'a aynı yıl Kasım ayında Gestapo komutanı olarak Lyon'a atandı. Alkolik babasının otoritesi yüzünden Faşist olmuştur. Ailesinin kendisine yansıttığı sertliği kurbanlarına göstermiştir. Nürenberg'te G.M. Gilbert'in yazdığına göre "Jean Moulin'e işkence ederken kendime işkence ediyormuşum gibi hissettim" demiştir.

Savaş suçları[değiştir | kaynağı değiştir]

En bilinen suçu Hotel Terminus katliamıdır. Bu katliamla birlikte Lyon Gestaposunun başı Lyon Kasabı olarak anılmaya başlanmıştır. Mahkûm ve esirlere şahsen işkence yapmıştır, ayrıca 40.000 kişinin ölüm emrini vermiştir. En bilinen işkence vakası Fransız direnişin en önemli isimlerinden Jean Moulin'e yaptığı işkencedir. 1944 Nisanında 44 yahudi çocuğun Izieu'daki bir yetimhaneden Auschwitz toplama kampına nakli emrini vermiştir.

1947 yılında Amerikan Karşı Haber Alma Teşkilatı ajanı olmuştur. 1951 yılında Katolik bir rahip olan Krunoslav Draganović yardımıyla Juan Peron yönetimindeki Arjantin'e kaçmıştır. Daha sonra Klaus Altmann'ında bulunduğu Bolivya'dan sığınma talep etmiş ve buraya yerleşmiştir.

1983'de Fransa'dan sınır dışı edildi ve 1987'de yakalanarak yargılandı. Mahkemenin ilk günü sadece işlediği suçlarının okunmasıyla geçti ve ömür boyu hapse mahkûm edildi. 1991'de hapishanede kanserden öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • NG kanalında Nazi Avcıları adlı belgesel serisinin bie bölümünde Klaus Barbie konu edilmiştir: NAZİ Avcıları: Hakkında natgeotv.com