Carl Værnet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Danimarkalı bir doktor, SS-Sturmbannfuhrer (binbaşı) ve Buchenwald toplama kampında bir tıbbi araştırma görevlisi idi. Erkeklerde homoseksüellik veya biseksüelliğin üstesinden gelmek için olası bir araç olarak hormon terapisi ile geniş kapsamlı deneyler yaptı. Værnet, canlı insan testi deneklerinin testislerine testosteron ve diğer sentetik hormonları enjekte etti. Araştırması Reichsführer-SS Heinrich Himmler'in yetkisi altındaydı. Savaşın ardından Værnet, savaş suçlarıyla ilgili suçlamalardan dolayı Güney Amerika'ya kaçtı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Værnet, Kopenhag Üniversitesi'nde hekim olarak eğitim almış ve ilk uygulamasını kentte kurmuştur. Almanya, Fransa ve Hollanda'da hormon tedavilerine özel ilgi gösteren başka dersler aldı. 1930'lu yılların sonlarından beri Danimarka Nazi Partisi'nin üyesi olmasına rağmen, özel tıbbi kariyeri, 2. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali sonrasında kendi vatanında bir ortak çalışmacı olarak görmeye başlamıştı. Hormon araştırmasını ilerletmek için operatöre tenor Helge Rosvaenge tarafından SS ve Polis servislerinin başhekimi SS-Obergruppenführer Dr. Ernst-Robert Grawitz'e tanıtıldı. Daha sonra SS lideri Heinrich Himmler ile görüşecek ve 1944 başında SS'de Prag'da önemli bir sağlık görevine verilmiştir.

Haziran ve Aralık 1944 tarihleri arasında Carl Værnet, Buchenwald'daki 17 erkek mahkûm üzerinde denemelerde bulundu. Yapay bezle ameliyat yaptı. Tutukluların hiçbiri araştırmasının doğrudan bir sonucu olarak ölmese de, ölümcül olduklarını ispatlayan en az iki kişi enfeksiyon kaptı. Araştırması nihaî kanıtladı ve Nazi vesayetçileri ile hızlı bir şekilde lütuflarını kaybetti.

Savaştan sonra, Kopenhag'da tutuklandı ve Alsgades Okulu'na sorguya çekildi. Danimarka makamları, SS'e katılmakla suçlandı. Kalp ağrıları çekti ve kaçtı. 1946'da DuPont'a hormon araştırması yapmaya çalıştığı ortaya çıktı. Daha sonra Brezilya'ya, ardından Buenos Aires, Arjantin'e kaçtı ve 1965 yılında öldü.