Charles Lescat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Charles Lescat (d. 19 Şubat 1887 — ö. 1948), Arjantinli bir vatandaştı. Fransa'da okudu ve Robert Brasillach'ın başında bulunduğu ultra işbirliği araştırmacıları Je suis partout'da yazdı.

Carlos Hipolito Saralegui Lesca Buenos Aires'te dünyaya geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'da gönüllü olarak çalışıyordu. Lescat, Aksiyon française (AF) monarşist hareketinin lideri olan Charles Maurras ile özel bir dostluk kurdu.

AF'nin bir parçası olarak, Je suis partout yönetim konseyine başkanlık etti ve bir süreliğine bu incelemenin baş editörü oldu. 1941'de Éditions Grasset yayınevi vasıtasıyla Yahudi karşıtı bir kitap olan Quand Israël se inten (İsrail intikam aldığında) yayınladı.

Paris Kurtuluşunda, Francoist İspanya'ya gitmeden önce Almanya'ya sığınmıştı. 1946'da Uruguay'a geldi ve daha sonra kendisini Juan Peron'un Arjantin'de kurdu. Orada, işbirlikçileri ve eski Nazi kaçakları tarafından kullanılan şablonlardan birini organize etti. Charles Lescat, Pierre Daye'nin Arjantin'e sığınmasına yardımcı oldu.

Lescat, Mayıs 1947'de Yüksek Mahkeme tarafından Paris'te ölüm cezasına çarptırıldı; ancak Fransa'dan iade taleplerine rağmen hiçbir zaman iade edilmedi. 1948'de Arjantin'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]