Camilla Parker Bowles

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Camilla
The Prime Minister, Shri Narendra Modi with Their Royal Highness, the Prince of Wales and the Duchess of Cornwall, at Hyderabad House, in New Delhi on November 08, 2017 (1) (cropped 2).jpg
Eş(leri) Andrew Parker Bowles (1973-1995)
Galler Prensi Charles (2005-)
Çocukları Tom Parker Bowles
Laura Lopes
Tam ismi
Camilla Rosemary
Hanedan Windsor Hanedanı
Babası Bruce Shand
Annesi Rosalind Cubitt
Doğum 17 Temmuz 1947 (1947-07-17) (72 yaşında)
Londra, İngiltere

Camilla Rosemary asıl adı Camilla Rosemary Mountbatten Windsor olan ya da daha önceki eşinin soyadıyla Camilla Parker Bowles (d. 17 Temmuz 1947), Birleşik Krallık Kraliçesi olan II. Elizabeth'in gelini ve Galler Prensi olan Charles Mountbatten-Windsor'ın ikinci eşidir.

Camilla Parker, Charles Mountbatten-Windsor ile küçük yaşlarda aşk yaşamasına rağmen hem kendisinin, hem de prensin evliliği ilişkilerinin gecikmesine sebep olmuş; hatta Diana Spencer ile Charles Mountbatten-Windsor ayrılığı bu aşka bağlanmıştır. Diana Spencer'in ölümünün ardından veliaht Prens Charles ile 2005 yılında II. Elizabeth'in onayı ile evlenmiştir. Genellikle Cornwall Düşesi ve İskoçya'da Rothesay Düşesi unvanı taşır. Düşes, Galler Prensinin Kral olması durumunda Kraliçe olarak değil Prenses Konsort olarak anılacaktır. Nedeni ise Prensin ikinci evliliği olmasıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]