Halil Hamid Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Halil Hamid Paşa
Osmanlı Sadrazamı
Görev süresi
31 Temmuz 1782 - 31 Mart 1785
Hükümdar I. Abdülhamid
Yerine geldiği Yeğen Seyyid Mehmed Paşa
Yerine gelen Hazinedar Şahin Ali Paşa
Kişisel bilgiler
Doğum 1736
Isparta
Ölüm 27 Nisan 1785
Bozcaada

Halil Hamit Paşa (1736 Isparta - 1785 Bozcaada) I. Abdülhamid saltanatında, 31 Temmuz 1782 - 31 Mart 1785 tarihleri arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1736 Isparta doğumludur.[1] Babası Gözcüoğlu Ali Ağa, annesi Zeynep hanımdır. Küçük yaşlarda İstanbul'a gelmiş, kâtipliklerde ve Beylikçi maiyetinde çalışmıştır. Babadağ'da görev yaparken Divan-ı Hümayun Hocalığı rütbesini kazanmıştır. Devlet işlerindeki başarılarından dolayı 1779 yılında Büyük Tezkerecilik görevine getirilmiştir. 1780 yılında Tersane Emini ve bir sene sonra da sadrazam kethüdası oldu.

1782'de Yeğen Seyyid Mehmed Paşa'nın azledilmesi üzerine Silahdar Mehmed Paşa vasıtasıyla Sadrazamlığa atandı. Sadrazamlığı sırasında Yeniçeri Ocağı'nı ıslah etmek ve gücünü kısıtlamak yönünde çalışmalarda bulundu. Fransa ile yakın ilişkiler kurarak, askeri reform için gereken personeli ülkeye davet etti. Güçlü ve reformcu bir sadrazam olarak tanındı.

Muhaliflerinin yoğun baskısı sonucu I. Abdülhamit'in gazabına uğradı. Yolsuzlukla ve darbe planlamakla suçlanarak görevinden azledildi ve Gelibolu'ya sürüldü. Ancak birkaç gün sonra Bozcaada'ya getirilerek burada başı kesilerek idam edildi. Vücudu Bozcaada'da defnedilmiş, kesilen başı ise İstanbul'a getirilerek Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadrazam Halil Hamid Paşa, Osmanlı Devleti'ne sadrazamlık yapmış Ispartalı (eski adıyla Hamid ili) dört devlet adamından biridir (diğerleri Kemankeş Kara Ali Paşa, Seyyid Ali Paşa ve Hüseyin Avni Paşa).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Yeğen Seyyid Mehmed Paşa
Sadrazamlik-nisanlari.svg
Osmanlı Sadrazamı

31 Temmuz 1782 - 31 Mart 1785
Sonra gelen:
Hazinedar Şahin Ali Paşa