Bilkent Senfoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
BSO ve müzik direktörü Klaus Weise

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Bilkent Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren senfoni orkestrası. Türkiye’nin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olma özelliğini taşır. Müzik direktörlüğünü Klaus Weise'ın yaptığı orkestra, Türkiye ve yurtdışından, büyük bölümü aynı zamanda üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan 120 sanatçıdan oluşur. BSO 2009 yılından beri UNICEF iyi niyet elçisidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orkestra, Eylül 1993'te Bilkent Üniversitesi'nin bir sanat projesi olarak kurulmuş, Sinfoniette tanımına uygun bir topluluk olarak çalışmalarına başlamıştır. Böylece Bilkent Akademik Senfoni ve Sinfonietta Orkestrası (BASSO) adıyla sanat dünyasına giren orkestra daha sonra genişletilerek tam bir senfoni orkstrasına dönüştürülmüş, Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO) adıyla çalışmalarına devam etmeye başlamıştır. Yapısında bir Akademik Oda Orkestrası ve bir Yaylı Çalgılar Topluluğu barındırması nedeniyle günümüzde bir senfoni orkestrası olmasının yanı sıra bir Orkestralar Topluluğu 'dur.

Etkinlikler, kayıtlar ve mekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Topluluk, her yıl 1980'den fazla konser vermekte, ayrıca televizyon, radyo ve cd kayıtları yapmaktadır. Bugüne kadar CPO, Naxos, EMI, Peer Music gibi uluslararası dağıtım yapan firmaların işbirliğiyle CD kayıtları yaparak, BMP(Bilkent Music Production) etiketiyle bu kayıtlarını yurtdışında da dinleyiciyle buluşturmuştur. İdil Biret, Kamran İnce, Jean-Philippe Collard, Hakan Aysev, Hande Dalkılıç, Fazıl Say ve orkestranın daimi sanatçısı Gülsin Onay gibi virtüözlerle ve Erol Erdinç, Gürer Aykal, Emil Tabakov gibi şefler yönetiminde yaptığı yaptığı Liszt, Beethoven, Tchaikovski, Ahmet Adnan Saygun, Chopin, Debussy kayıtları dinleyiciyle buluşan albümlerinden birkaçıdır.[1]

Orkestra Almanya, San Marino, Belçika, Portekiz, İsviçre ve Japonya'da belli başlı sanat olaylarında festival orkestrası olarak konserler vermiş, yurtiçinde ise klasik müzik beğenisini yaygınlaştırma ve Türk bestecileri tanıtma amaçları ile Bilkent Konserler Dizisi, Türk Bestecileri Haftası, Bilkent Anadolu Müzik Festivali gibi tematik konser dizileri ile klasik müziği halkla buluşturmuştur.

BSO kurulduğundan beri; Vladimir Ashkenazy, Gürer Aykal, Serge Baudo, Jean-Claude Casadesus, Alexander Dimitriev, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Jose Serebrier, Lior Shambadal, Volodymir Sirenko ve Emil Tabakov gibi önemli şeflerle konserler vermiştir.

Valery Afanassiev, Pierre Amoyal, Alison Balsom, İdil Biret, Han-Na Chang, Robert Cohen, Jean Philippe-Collard, Costas Cotsiolis, Jose Cura, Nikolai Demidenko, Evelina Dobracheva, Albert Dohmen, Emre Eliver, Denyce Graves , Ilya Gringolts, Vsevolod Grivnov, Janine Jansen, Sumi Jo, Suna Kan, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Shlomo Mintz, Christiane Oelze, Gülsin Onay, Emanuel Pahud, Güher-Süher Pekinel, Mihail Pletnev, Viktoria Postnikova, Vadim Repin, György Sandor, Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Sayaka Shoji, Marco Socias, Akiko Suwanai, Dima Tkachenko, Janis Vakarelis, Ruşen Güneş gibi solistler de orkestranın bugüne kadar eşlik ettiği ünlü sanatçılar arasındadır.

Bilkent Senfoni Orkestrası, seyircilerini Ankara'da 750 izleyici kapasiteli Bilkent Konser Salonu'nda ve 4000 izleyici kapasiteli ODEON amfitiyatrosunda ağırlarken, Erzurum'da Özel Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi 'nin 375 izleyici kapasiteli çok amaçlı salonunda, Erbil'de ise uluslararası Bilkent Erbil Koleji 'Nin 750 seyirci kapasiteli konser salonunda konserler vermektedir.

Ödüller ve unvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

“Sanatın toplumsal yaşamada işlevsel kılınması” amacıyla hareket eden orkestra, çeşitli sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmaktadır ve bu çalışmaları sonucu Mevlana Vakfı’ndan Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışı’na Katkı Ödülü, Ankara Halkla İlişkiler Derneği’nden Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım Ödülü ile 2011 yılında Andante Klasik Müzik Ödülleri etkinlğinde en iyi orkestra ödülülünü almıştır.[2] BSO aynı zamanda 1999 yılında meydana gelen depremde yaşamını kaybedenler anısına, gelirini zor durumdaki çocuklara bağışlamak üzere yayımladığı iki albümü ve UNICEF yararına verdiği konserler dolayısıyla 2009 yılında UNICEF iyi niyet elçisi ilan edilmiştir.[3]

Ahmet Adnan Saygun ve BSO[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilkent Üniversitesi'nin kurucusu İhsan Doğramacı ile yakın bir ilişkisi olan Ahmet Adnan Saygun, özellikle yaşamının son yıllarında destekçisi olan ve uzun süredir açılmasını istediği müzikoloji bölümlerinin Türkiye'deki konservatuvarlarda kurulmasına önayak olan Prof. Dr. Doğramacı'ya iki yapıtını adamıştır. Bunun yanı sıra, vasiyetinde mirasını ve eserlerini Bilkent Üniversitesi'ne bırakmıştır. Günümüzde, Saygun'un eserleri ve bazı eşyaları günümüzde Bilkent Konser Salonu binasında ve Bilkent Üniversitesi kampüsünde inşa edilen Ahmet Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde korunmakta, bu merkezde Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu öğrencileri yıl boyunca resital vermektedir. Bilkent Senfoni Orkestrası da kuruluşundan bu yana Saygun'un birçok yapıtını seslendirmiş ve kayıt altına almış, birçoğunun da yayımlanmasına destek vererek BMP(Bilkent Music Production) etiketiyle piyasaya çıkmasını sağlamıştır.[4]

Türk Eğitim Vakfı ve Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi'nin Saygun'nun doğumunun 100. yılı dolayısıyla siparişi ettikleri Saygun Emre Operası 'nın librettosu Şefik Kahramankaptan tarafından 2006 yılında yazılmış, bestesi ise Yiğit Aydın tarafından beş yıllık bir süre içinde tamamlanmıştır. Eserin, Saygun'un mirasını Bilkent Üniversitesi'ne bırakışını anlatan ve İhsan Doğramacı'nın da bir karakter olarak yer aldığı Vasiyet sahnesi BSO'nun eşliğinde 2009 yılında Bilkent Konser Salonu 'nda Prof.Dr. Doğramacı anısına verilen bir konserde sahnelenmiştir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]