Leh milliyetçiliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Polonya bayrağı
Polonya bayrağı, 2010 yılında Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczyński'nin devlet cenazesi sırasında sergilendi.
Varşova Kalesi Meydanı ve Kraliyet Kalesi ve Sigismund Sütunu, Polonya-Litvanya Birliği'nin İsveç doğumlu Kralı III. Zygmunt Waza'nın anısına dikilen anıt.

Leh milliyetçiliği veya Polonya milliyetçiliği, Polonyalıların bir ulus olduğunu iddia eden ve Polonyalıların kültürel birliğini destekleyen bir milliyetçilik biçimidir. Norman Davies, Polonya milliyetçiliği bağlamında, milliyetçiliği genel olarak "insanların milliyetlerine ilişkin farkındalıklarını uyandırarak bir ulus yaratmak ve duygularını siyasi eylem için bir araç haline getirmek için bir doktrin" olarak tanımladı.[1]

Polonya-Litvanya Birliği'nin nüfusunun Polonya-Litvanya kimliğine dayanan eski Polonya proto-milliyetçiliği çok etnikli ve çok dinliydi, ancak etnik Polonyalılar hala nüfusun çoğunluğunu oluşturuyordu ve Roma Katolikliği hala en baskın din idi. Bölünmelerden kısa süre sonra gelişen milliyetçi ideoloji, başlangıçta her türlü "etnik milliyetçilik" ten azadeydi.[2] Milliyetçilik, Polonya egemen devletinin restorasyonunu arayan romantik bir hareketti. Polonya romantik milliyetçiliği Maurycy Mochnacki tarafından artık sınırlarla değil, geçmişten gelen fikirler, duygular ve düşüncelerle tanımlanan "ulusun özü" olarak tanımlandı.[2] Modern milliyetçiliğin yabancı egemenliği altında doğuşu, 1830 Kasım Ayaklanması ve ardından gelen Milletler Baharı ile aynı zamana denk geldi. Bununla birlikte, Polonyalıların uğradığı yenilgi, Polonya devrimci ruhunu da kırdı. Pek çok entelektüel, mülklerin kaybı, kitlesel yıkımın ve nihayetinde ulusun kaybının sebebi olarak Romantik felsefeyi suçlayarak Herbert Spencer'ın sosyal Darwinizmine döndü. 1860 ve 1890 arasında pozitivizmin ortaya çıkmasıyla Polonya milliyetçiliği elitist bir dava haline geldi. Çünkü bölücü güçler kendilerini Polonya ulusuyla özdeşleştiremedikleri için, ideoloji etnik köken ve din açısından daha kısıtlayıcı hale geldi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Norman Davies (24 Şubat 2005). God's Playground A History of Poland: Volume II: 1795 to the Present. Oxford University Press. s. 8. ISBN 978-0-19-925340-1. 18 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2013. 
  2. ^ a b Nolan Kinney (Bahar 2009). "The Positive Reawakening Of Polish Nationalism" (PDF). Western Oregon University Department of History. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF file, direct download 69.8 KB) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2013. 
  3. ^ Thomas K. Nakayama; Rona Tamiko Halualani (21 Mart 2011). The Handbook of Critical Intercultural Communication. John Wiley & Sons. s. 296. ISBN 978-1-4443-9067-4. 19 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2013.