Filistin Yasama Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filistin Yasama Meclisi
المجلس التشريعي الفلسطيني
Al-Majlis al-Tashrī'iyy al-Filasṭīniyy
Arma veya logo
Filistin Yasama Meclisi'nin amblemi, Selahaddin Kartalı olarak anılmaktadır.
Tür
Tür
Tarih
Kuruluş7 Mart 1996 (28 yıl önce) (1996-03-07)
Başkanlık
Başkan
Aziz Duveyk, Hamas
(2006'dan beri)
Yapı
Sandalye132
Siyasi gruplar
Hükûmet (74)

Muhalefet (58)

Seçimler
Paralel ilave üye sistemi
Son seçim
25 Ocak 2006
Sonraki seçim
Bilinmiyor (22 Mayıs 2021 olarak planlanmıştı; süresiz olarak ertelendi)

Filistin Yasama Meclisi (PLC), Filistin Yönetimi'nin Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler tarafından seçilen tek kamaralı yasama organıdır. Şu anda Filistin Yönetimi'nin 16 seçim bölgesinden seçilen 132 üyeden oluşmaktadır. PLC'nin üçte iki çoğunluk şartı vardır ve 2006'dan bu yana Hamas ve Hamas'a bağlı üyeler PLC'deki 132 sandalyenin 74'ünü elinde bulundurmaktadır. PLC'nin faaliyetleri 2007 yılında askıya alındı ve Ocak 2021 itibarıyla bu durum devam ederken, PLC komiteleri düşük bir oranda çalışmaya devam etmekte ve parlamento paneli tartışmaları halen sürmektedir.[1]

İlk kez meclis, 7 Mart 1996 tarihinde toplandı. Oslo II Anlaşması uyarınca, PLC'nin yetki ve sorumlulukları Batı Şeria ve Gazze'nin A Bölgesinde sivil konular ve iç güvenlikle sınırlandırılırken, B Bölgesinde güvenlik konuları İsrail Savunma Kuvvetlerinin kontrolünde olacak şekilde sivil işlerle sınırlandırıldı. C Bölgesinde ise kontrol tamamen İsrail'in elindedir.

İkinci PLC için 2006'da yapılan seçim son PLC seçimiydi. Hamas ve El Fetih'in 2007'deki bölünmesinin ardından PLC'nin işlevi sona erdi ve Cumhurbaşkanı kanunları kararname ile yayınlamaya başladı. Üçüncü PLC için seçimlerin Mayıs 2021'de yapılması planlanıyordu, ancak süresiz olarak ertelendi.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistin Yasama Konseyi, Oslo Anlaşmaları ile oluşturuldu ve oluşumunu, yetkilerini ve sorumluluklarını ayrıntılı olarak düzenleyen Oslo II Anlaşması hükümlerine uygun olarak tasarlandı. Seçimlere ilişkin ayrıntılı hükümler Ek II'de düzenlendi. Oslo II, Filistin topraklarında ikamet edenlerin oy kullanabileceğini veya seçilebileceğini öngörmektedir. PLC'nin üçte iki nisap şartı vardır.

PLC kanunları, PLC için her bir PLC'nin süresi veya ömrü ile ilgili zaman sınırı ve geçici olarak boşalan yerlerin doldurulmasına ilişkin hükümler gibi daha fazla ayrıntı sağlar. Bakanların PLC üyesi olma zorunluluğu yoktu.

MÖT'ün yetki ve sorumlulukları Oslo Anlaşmalarının IX. ve XVII. maddeleri ile sivil konular, iç güvenlik ve kamu düzeni ile sınırlandırılmıştır ve İsrail'in denetimine tabidir. MÖT'ün İsrail ile müzakere etme yetkisi yoktur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Filistin Yasama Konseyi, 1996-2006[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Filistin yasama seçimleri 20 Ocak 1996'da, 1995 tarihli 13 sayılı Filistin Seçim Kanunu ve değişiklikleri uyarınca gerçekleşti. Yasa, basit çoğunluk sistemini (bölgeler) benimsedi. Ancak seçim Hamas tarafından boykot edildi ve El Fetih 88 sandalyenin 62'sini kazandı. İlk PLC, 7 Mart 1996'da ilk kez toplandı. Konsey'in açılışına kadar geçici bir organ olarak kurulan Arafat/Fetih kontrolündeki Filistin Yönetimi'nin yerini alması amaçlanıyordu. Ancak Arafat yetkilerini hiçbir zaman PLC'ye devretmedi.

İkinci Filistin Yasama Konseyi, 2006-günümüz[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel Kanun, 2003 yılında değiştirildi. Değiştirilmiş 2003 tarihli Anayasa'nın 66. Maddesi uyarınca, her yeni hükûmet için PLC'nin onayı gerekiyordu. Haziran 2005'te PLC, üye sayısını 88'den 132'ye çıkardı ve yarısı nispi temsil sistemi altında, yarısı da geleneksel seçim bölgelerinde çoğulcu oylama ile seçildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Unread post piles up at defunct Palestinian parliament". France 24 (İngilizce). 14 Ocak 2020. 6 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2023.