Infinity Ward

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Infinity Ward
Endüstri Video oyunu geliştiricisi
Genel merkezi Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Sahibi Activision
Web sitesi Infinity Ward Resmi Web Site

Infinity Ward Anonim Şirketi, 2002'de kurulan Encino (en:Encino, Los Angeles), Kaliforniya Merkezli bilgisayar oyunu geliştiricisidir. Infinity Ward Ekim 2003'te Activision tarafından satın alınmıştır.

Call of Duty başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Infinity Ward'ın ilk başlığı, Call of Duty olmuştur ve seri birçok ödül almıştır, serinin ilk oyunu olan Call of Duty'den beri çok hit toplayan seri her yıl bir oyun çıkarma kararı almıştır. Oyunlarının konusu II. Dünya Savaşı olmuştur. Daha sonra 2005'te çıkardığı Call of Duty 2 de çok beğeni kazanmıştır. Bunun üzerine 2006'da aynı konuyu işlemiştir ancak Call of Duty 3'ün geliştiriciliğini Treyarch üstlenmiştir. 2007'de de günümüz savaşlarını örnek alarak Infinity Ward, Call of Duty 4'ü çıkarmıştır. 2008 Kasım ayında Treyarch'ın çıkardığı II. Dünya Savaşı konulu Call of Duty: World at War ile yeniden çoğu kişinin beğenisini topladı ve 2009'da da Modern Warfare 2'yi çıkararak birçok ödül kazanıp, 2-3 sitenin seçimiyle Game Of The Year Yılın oyunu olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

  • Call of Duty 1 - 2003 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty 2 - 2005 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty 4 - 2007 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 - 2009 (Yılın çok oyunculu oyunu, Yılın Xbox 360 oyunu, En iyi müzik kayıtları gibi birçok odul almıştır.
  • Call of Duty: Modern Warfare 3 -2011 (Yılın en iyi Shooter Ödülü)

Infinity Ward 2016'da Call of Duty'nin 13. oyunu olan Call of Duty: Infinite Warfare adlı oyunu piyasaya sürmüştür. Şirket 2016 yılının başında Infinite Warfare'in yanında Raven Software'un geliştirdiği Call of Duty: Modern Warfare Remastered adlı oyunun da olacağını duyurdu.

Infinity Ward şimdilik Modern Warfare serisinin 4'üncü oyununu geliştiriyor. Yeniden eski seriye dönmesinin nedeni Ghosts ve Infinite Warfare'ın gözlenildiği gibi ilgi görmemesidir. Oyun Raven Software tarafından değil, Kanadalı Beenox stüdyosu tarafından geliştiriliyor. Ayrıca oyunda Special Ops ve Multiplayer bölüm- leri olmayacak. Sadece tek kişilik Campaign bölümünden oynanabilecek. Ama bu oyun Call of Duty: Modern Warfare 4'le birlikte değil de, bağımsız olarak gelecek ve ondan önce çıkacak.

Firmadan ayrılmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Firmanın başındaki iki eleman Vince Zampella ve Jason West Activision ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu firmadan ayrılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Firmadan ayrılmasıyla beraber Infinity Ward'da çalışan çoğu elemanda bu iki isimle beraber firmadan ayrılmış ve Electronic Arts altında Respawn Entertainment'i kurmuşlardır.

Geliştirmiş olduğu oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]