Infinity Ward

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Infinity Ward
Infinity ward logo.png
Tip Anonim şirket
Kuruluş 2002
Konum Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Alan Video oyunu geliştiricisi
Kaynak Activision
Ana sayfa Infinity Ward Resmi Web Site

Infinity Ward Anonim Şirketi, 2002'de kurulan Encino, California Merkezli bilgisayar oyunu geliştiricisidir. Infinity Ward Ekim 2003'te Activision tarafından satın alınmıştır.

Call of Duty Başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Infinity Ward'ın ilk başlığı, Call of Duty olmuştur ve seri birçok ödül almıştır, serinin ilk oyunu olan Call of Duty'den beri çok hit toplayan seri her yıl bir oyun çıkarma kararı almıştır. Oyunlarının konusu II. Dünya Savaşı olmuştur. Daha sonra 2005'te çıkardığı Call of Duty 2 de çok beğeni kazanmıştır. Bunun üzerine 2006'da aynı konuyu işlemiştir ancak Call of Duty 3'ün geliştiriciliğini Treyarch üstlenmiştir. 2007'de de günümüz savaşlarını örnek alarak Infinity Ward, Call of Duty 4'ü çıkarmıştır. Yine bir efsane olan oyun 2008 kasımda Treyarch'ın çıkardığı II. Dünya Savaşı konulu Call of Duty: World at War ile yeniden çoğu kişinin beğenisini topladı ve 2009'da da Modern Warfare 2'yi çıkararak birçok ödül kazanıp,2-3 sitenin seçimiyle Game Of The Year Yılın oyunu olmuştur.

  • Call of Duty 1 - 2003 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty 2 - 2005 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty 4 - 2007 Game Of The Year (Yılın oyunu)
  • Call of Duty: Modern Warfare 2 - 2009 (Yılın çok oyunculu oyunu, Yılın Xbox 360 oyunu, En iyi müzik kayıtları gibi birçok ödül almıştır)

Infinity Ward şu an Sledgehammer Games katkılarıyla serinin sekizinci, Modern Warfare serisinin ise üçüncü oyunu üzerinde çalışmaktadır. Oyun 8 Kasım 2011'de piyasaya sunulacaktır ve oyunun yapımında önceki oyunlarda kullanılan ve üzerinde ufak geliştirmeler yapılan IW Engine kullanılacaktır. Oyuna dair bir tanıtım videosu çıkmıştır ve oyun Modern Warfare 2 (Call of Duty 6)'nın bittiği yerden devam edecektir.

E3'de oyuna dair 2 bölümün videoları yayınlanmıştır.

Firmadan ayrılmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Firmanın başındaki iki eleman Vince Zampella ve Jason West Activision ile yaşadıkları anlaşmazlık sonucu firmadan ayrılmıştır. Firmadan ayrılmasıyla beraber Infinity Ward'da çalışan çoğu elemanda bu iki isimle beraber firmadan ayrılmış ve Electronic Arts altında Respawn Entertainment'i kurmuşlardır.

Geliştirmiş olduğu oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]