Billie Jean

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Billie Jean"
Thriller albümünden
Michael Jackson single
B yüzüBillie
  • "It's the Falling in Love"
  • "Can't Get Outta the Rain"
Yayımlanma2 Ocak 1983
Format7" tekli
Kaydedilme1982
TarzFunk, dance-pop
Süre4:53
ŞirketEpic
YazarMichael Jackson
YapımcıQuincy Jones, Michael Jackson
Sertifikalar2x Platin
Michael Jackson tekli kronolojisi
""The Girl Is Mine""
(1982)
"Billie Jean"
(1983)
""Beat It""
(1983)
Ses Örneği
noicon

"Billie Jean," Michael Jackson'ın Thriller albümünden 1982 tarihli şarkıdır. "Billie Jean isimli kadının şarkıcının sevgilisi olmadığını" anlatan bu şarkı Jackson'ın ününü artıran şarkılardandır ve pek çok listede bir numaraya yükselmiştir.

Jackson'ın ünlü Thriller albümünde yer alan parça, çocuğunun babasının şarkıcı olduğunu iddia eden bir kadın hakkındadır. Jackson, parçayı kendisine mektup yazarak, oğlunun onun çocuğu olduğunu iddia eden ve Jackson'a sıkıntılı zamanlar yaşatan bir kadından esinlenerek yazmıştır. Moonwalk adlı otobiyografisinde Jackson, yapımcısı Quincy Jones'un parçanın adını, tenis yıldızı Billie Jean King ile karıştırılabilir diye, "Not My Lover" olarak değiştirmek istediğini yazmıştır. Grand Theft Auto: Vice City oyununda Flash radyosuna eklenmiştir.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Jackson bu şarkının ilk konserinde (Motown'ın 25. yıldönümü konserleri) "Ay Yürüyüşü"nü (moonwalk) yapmıştır. 1984'ten sonraki Billie Jean konserlerinde şarkının sonuna bir de "End Dance" kısmı eklenmiştir. Bu şarkı daha sonra başka gruplar tarafından da seslendirilmiştir.

Thriller albümünün yapımcısı olan Quincy Jones bu şarkının girişinin çok uzun olduğunu ve kısa olması gerektiğini söylemiş ama; Jackson giriş kısmını uzun tutmuş ve o girişte de birçok dans figürü sergilemiştir. Bu şarkının bir özelliği de Jackson'un Ay Yürüyüşü (Moonwalk) dansını genellikle bu şarkı eşliğinde sergilemesidir. Jackson'ın bu şarkı performansına has bir de kostümü bulunmaktadır; Pullu ışıltılı ceket, siyah fötr şapka, siyah kunduralar, beyaz ve pullu çoraplar, ceketin altına beyaz bir t-shirt (genellikle göğüs tarafı "v" şeklinde olan), paçaları dar kenarları beyaz şeritli paçaları kısa siyah kumaş pantolon ve sağ ele beyaz pırıltılı taşlı eldiven.

Şarkı R&B tarzındadır. Şarkının klibinde fazla dans öğesi yoktur. Şarkı 2008 yılında Kanye West tarafından mixlenerek Thriller 25 albümünde sunulmuştur.

Canlı Performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı "Thriller", "Beat It" ve "Wanna Be Startin 'Somethin" ile birlikte "Billie Jean", 1984'teki Victory Tour'dan HIStory'ye kadar Jackson'ın her turunda kullanıldı. Jackson ayrıca şarkıyı, müzisyenin solo icracı olarak otuzuncu yılını kutlayan bir konser olan Michael Jackson: 30th Anniversary Special'da seslendirdi.

Şarkı, Jackson'ın ölümü nedeniyle iptal edilen This Is It konserlerinin bir parçası olarak da seslendirilecekti. Şarkının provası belgesel Filminde yayınlanmıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Billie Jean" (1983) Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Hot R&B/Hip-Hop Songs 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Hot Dance Club 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Hot Adult Contemporary Tracks 9
Birleşik Krallık İngiltere 1
Kanada Kanada 1
Avustralya Avustralya 1