İçeriğe atla

Beat It

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Beat It"
Michael Jackson single
Yayımlanma14 Şubat 1983
FormatCD & DVD & Kaset
TarzHard rock, Dans-rock, Pop
Süre4:17
ŞirketEpic
YazarMichael Jackson
YapımcıMichael Jackson ve Quincy Jones
Michael Jackson single kronolojisi
"Billie Jean"
((1983))
"Beat It" "Wanna Be Startin' Somethin'"
((1983)
Ses örneği
noicon

)

Beat It, pop sanatçısı Michael Jackson'ın 1982 çıkışlı Thriller adlı, dünyanın en çok satan albümünde yer alan üçüncü şarkıdır. Epic Records tarafından yayınlanan şarkı, birçok ülkede 1 numaraya oturarak büyük başarılar sergilemiştir. Şarkı çıkar çıkmaz büyük bir etki uyandırmıştır. Şarkı, 2008 çıkışlı Thriller 25 adlı albüm için Black Eyed Peas üyesi Fergie tarafından tekrar düzenlenmiştir.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, sayısız ödül kazanmıştır. Michael Jackson, 1984 Grammy Ödülleri'nde "En İyi Erkek Rock Performansı" dalında Grammy Ödülü kazanmıştır. Şarkı ayrıca sene sonunda "Yılın Şarkısı" ödülüne yine kendi şarkısı Billie Jean ile beraber aday gösterilmiştir. Rolling Stone, şarkıyı Rolling Stone'un Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı listesinde 337. numaraya seçmiştir.

Şarkı, bir hard rock ve pop-rock sentezidir. Bununla beraber şarkıdaki gitar soloları şarkının ana zeminidir. Şarkıda ayrıca Eddie Van Halen ile ortak çalışma bulunmaktadır. Şarkı, okuyucu oylamaları sonucunda, "Guitar World" adlı dergide, 100 şarkı arasında 67. en iyi gitar solosu seçilmiştir. Şarkı, sokakların gangster hayatıyla ilgilidir. Bu hayat, Michael Jackson'ın gerçek tarzından fazlasıyla sapmıştır. Michael Jackson, tüm gençliği boyunca özel öğretmenlerden ders alarak ve erken yaşta bir yıldız olarak tarihe geçmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının çıkmadan önceki yıllarda, Jackson, zaten kendi hitlerine sahipti. Şarkıdan önce Off the Wall adlı albümden birçok başarılı şarkıya imza atmıştı. Thriller albümünden sonra Quincy Jones ve Michael Jackson, albümü hazırlarken yapımın keskin, süslü ve baskın bir albüm olması için çalıştılar. Daha sonra, albümde en az 1 adet rock şarkının bulunması gerektiğinin bilincine vardılar. Şarkının esin kaynağı ünlü başka bir rock şarkısı olan "My Sharona"'ydı.

Şarkı için öncelikle Van Hallen grubunun lideri Eddie Van Hallen ile çalışıldı. Şarkı tüm bu girişimler sonucunda, yoğun bir çabanın ardından Thriller albümüne konuldu.

Canlı Performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı "Thriller", "Billie Jean" ve "Wanna Be Startin 'Somethin" ile birlikte "Beat It", 1984'teki Victory Tour'dan HIStory'ye kadar Jackson'ın her turunda kullanıldı. Jackson ayrıca şarkıyı, müzisyenin solo icracı olarak otuzuncu yılını kutlayan bir konser olan Michael Jackson: 30th Anniversary Special'da seslendirdi.

Şarkı, Jackson'ın ölümü nedeniyle iptal edilen This Is It konserlerinin bir parçası olarak da seslendirilecekti. Şarkının provası belgesel Filminde yayınlanmıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste Tepe
noktası
Hollanda Hollanda 1
Avustralya Avustralya 2
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Billboard Hot 100 1
Amerika Birleşik Devletleri U.S. Hot R&B/Hip-Hop Songs 1

Beat It 2008[değiştir | kaynağı değiştir]

"Beat It 2008"
Michael Jackson ve Fergie single
Yayımlanma2 Şubat 2008
FormatCD, İnternetten indirme
Tarzrock
Süre4:12
ŞirketEpic, Legacy Recordings
YazarMichael Jackson
Yapımcıwill.i.am
Michael Jackson
Quincy Jones
Michael Jackson teklileri kronolojisi
"Wanna Be Startin' Somethin' 2008"
((2008))
"Beat It 2008"

Beat It 2008, Thriller 25 albümü için tekrar yorumlanan bir Michael Jackson parçası. 1982 yılındaki orijinal kaydın üzerine Black Eyed Peas grubunun kurucusu will.i.am'ın remixi ve grubun üyesi Fergie'nin yorumu eklenerek düet hâline getirilmiştir.

Yeniden düzenlenen şarkı 2008 yılında Avusturya'da 65. İsveç'te 21. ve İsveç'te 26. sıraya kadar çıkmıştır. Ayrıca 2009 yılında İsveç listelerinde 8. sıraya çıkmıştır.