The 5th Dimension

Vikipedi, özgür ansiklopedi

The 5th Dimension, repertuarında pop, R&B, soul, caz, hafif opera ve Broadway'i içeren bir Amerikan popüler müzik vokal grubudur.

1965'in sonlarında Versatiles olarak kurulan grup, 1966'da adını "5th Dimension " olarak değiştirdi.[1] 1967 ile 1973 arasında Billboard Hot 100'de ilk 20'ye giren 20 şarkıyla listeye girdiler; bunlardan ikisi - "Up, Up and Away" (no. 7, 1967) ve 1969'un bir numaralı "Medley: Aquarius/Let the Sunshine In (The Flesh Failures)" — Yılın Rekoru dalında Grammy Ödülü kazandı. Diğer büyük hitler arasında "Stoned Soul Picnic" (no. 3), "Wedding Bell Blues" (no. 1), "One Less Bell to Answer" (no. 2), "Never My Love" ın bir cover'ı (pop no. 12/Easy Listening no. 1), "(Last Night) I Didn't Get to Sleep at All" (no. 8) ve "If I Could Reach You" (pop no. 10/Easy Listening no. 1). Rekorlarından üçü Billboard'un Rhythm & Blues/Soul listesinde ilk ona girdi. Easy Listening listesindeki 19 ilk 20 hitinden beşi bir numaraya ulaştı.[2]

Beş orijinal üye Lamonte McLemore, Marilyn McCoo, Florence LaRue, Ronald Townson ve Billy Davis Jr. idi. İlk kayıtları, kayıt sanatçısı Johnny Rivers tarafından başlatılan Soul City plak şirketindeydi. Grup daha sonra Bell/Arista Records, ABC Records ve Motown Records için kayıt yaptı.

5th Dimension ile çalışan söz yazarlarından bazıları, özellikle "California Soul" şarkısını yazan Ashford & Simpson, kendi kariyerlerine devam ettiler. Grup ayrıca Laura Nyro'nun şarkılarında Nyro'nun kendisinden daha fazla başarı elde etmesiyle de dikkat çekiyor,[1] özellikle "Stoned Soul Picnic", "Sweet Blindness", "Wedding Bell Blues", "Blowin' Away" ve "Save the Country". Grup ayrıca Burt Bacharach ve Hal David ("One Less Bell to Answer") ve Jimmy Webb gibi tanınmış şarkı yazarlarının şarkılarını da kaydetti. Grubun 1967 LP'si The Magic Garden'da biri hariç tümü Webb tarafından bestelenen şarkılar yer alıyor.

The 5th Dimension'ın yapımcısı Bones Howe, şarkıcıların vokal aranjörü olarak Bob Alcivar'ı ve kayıt seansları için The Wrecking Crew'un enstrümantal desteğini kullandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The 5th Dimension Songs, Albums, Reviews, Bio & More". AllMusic (İngilizce). 13 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2023. 
  2. ^ "The 5th Dimension". Billboard (İngilizce). 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2023.