Blood on the Dance Floor (şarkı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blood on the Dance Floor
Michael Jackson single
Yayımlanma 21 Mart 1997
Format CD & DVD & Kaset
Tarz R&B, pop-rock
Süre 4:13
Şirket Epic
Yazar Michael Jackson
Yapımcı Michael Jackson, Teddy Riley
Michael Jackson single kronolojisi
)
"Stranger in Moscow"
((1996))
"Blood on the Dance Floor" "HIStory/Ghosts"
((1997)
Ses Örneği

Blood on the Dance Floor, pop şarkıcısı Michael Jackson'ın 1995 çıkışlı yarı toplama albümü HIStory'nin düzenleme sürümü olan Blood on the Dance Floor'dan çıkan ilk şarkıdır. Şarkı, Epic Records tarafından yayınlanmıştır. Jackson ve Teddy Riley, şarkıyı ilk olarak Jackson'un 1991 yılı çıkışlı Dangerous albümü için yapmışlardır. Ancak şarkı albüme alınmamış, 1997 yılındaki resmi yayınlanmasına kadar da bahsedilmemiştir. Şarkı, Susie adındaki yırtıcı bir kadının Jackson'u baştan çıkardıktan sonra onu sırtından bıçaklamasını konu almaktadır. Şarkıda rock, funk ve Hi-NRG ezgileri bulunmaktadır.

Şarkı, Jackson'un Dangerous albümündeki eserleriyle karşılaştırılmış ve şarkıdaki agresif vokal tonu beğeni toplamıştır. Şarkı yayınlandığında eleştirmenler tarafından karışık yorumlarla karşılaşsa da daha sonradan bu yorumlar pozitif olarak değişmiştir. Şarkı, Top of the Pops programında müzik videosuyla beraber tanıtılmıştır. "Blood on the Dance Floor", Jackson'un 1996-1997 yılları arasında gerçekleştirdiği HIStory World Tour'da, Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix albümünden seslendirdiği tek şarkıdır. Şarkı, Birleşik Krallık dahil birçok ülkede bir numaraya kadar yükselmiştir.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının yapımcılığını Michael Jackson ve Teddy Riley üstlenmiştir. Teddy Riley, 1991 yılında Dangerous albümünün yapım aşaması esnasında şarkının ismini Jackson'a önermiştir ancak şarkı albüme dahil edilmemiştir. Şarkı İngiltere'de 1 numaraya oturmuştur. Şarkının video klibi cinsel imgeler içerdiğinden, yayınlandığında bir kısmı kesilerek yayınlanmıştır. Şarkının sözleri ve videoklibi, Susie adındaki bir kadına ithafen yapılmıştır. Klipte yine kırmızı kıyafetli bir Susie karakteri bulunmaktadır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste En Yüksek
Pozisyon
Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler 2
Birleşik Krallık İngiltere 1
Önce gelen:
"I Believe I Can Fly" ile R Kelly
İngiltere
1 numaralı şarkısı

27 Nisan 1997 – 4 Mayıs 1997
Sonra gelen:
"Love Won't Wait" ile Gary Barlow