They Don't Care About Us

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"They Don't Care About Us"
HIStory albümünden
Michael Jackson single
YayımlanmaBirleşik Krallık Nisan 1996
Amerika Birleşik Devletleri Haziran 2006
FormatCD
Kaydedilme1995
TarzPop rock
Süre4:44
ŞirketEpic
YazarMichael Jackson
YapımcıMichael Jackson
Michael Jackson kronolojisi
""Earth Song""
(1995)
"They Don't Care About Us"
(1996)
""Stranger in Moscow""
(1996)
Ses Örneği
noicon

They Don't Care About Us, Amerikalı sanatçı Michael Jackson'un 1995 tarihli HIStory isimli albümünden ABD'de çıkan üçüncü, Avrupa'da ise çıkan dördüncü teklidir. Şarkı, hem sözleri[1] hem de orijinal videosu sebebiyle tartışmalara konu olmuştur. Şarkının sözleri, bestesi ve üretimi Michael Jackson'a aittir.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının asıl sürümündeki bazı ifadeler Jackson'un anti-Semitist olduğunun ileri sürülmesine yol açtı[2]. Bununla birlikte Jackson iddiaları reddetmiş ve daha sonra Amerikan Anti-İftira Birliği'ne (Anti-Defamation League, ADL) gönderdiği mektupla konuya açıklık getirmeye çalışmış, şarkıdaki sözlerle genel olarak ırkçılığı ve ırk bazlı nefretini kınamaya çalıştığını ifade etmiştir.

Ayrıca Jackson klibinde eleştirdiği ve ayinlerinden bir kesit ortaya koyduğu Ku Klux Klan'dan korkmadığını da açıkça belirtmiştir.Sanatçı ayrıca ikinci kez şarkıları vasıtasıyla örgüte gönderme yapmıştır. (İlki 1991 yılındaki Black or White)

Bununla birlikte baskılar azalmamıştır ve Jackson iyi niyetinin göstergesi olarak HIStory albümünü piyasadan çekip, tartışmalı sözleri değiştirdikten[3] sonra masrafa katlanarak albümü tekrar piyasaya sürmüştür.

Canlı Performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

şarkı HIStory turnesinin üç şarkılık açılış introsu içinde yer almıştır. Michael Jackson'ın Temmuz 2009'da Londra'da düzenleyeceği This Is It turnesinin şarkı listesinde de yer alan şarkı, Jackson'ın ölümünden iki gün önceki provalarda söylenmiştir. ve prova Belgesel Filminde yayınlanmıştır

Şarkının videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının orijinal videosunda Jackson bir hapishanede şarkıyı söylerken gözükmektedir[4]. Bunun yanı sıra şiddet içeren çeşitli gerçek görüntüler de videoda bulunmaktadır. Bu sebeple MTV videoyu yayım listesinden şiddet içerikli görüntüler barındırdığı sebebiyle kaldırmıştır.[4] Bunun üzerine Jackson ve video yönetmeni Spike Lee videonun Brezilya'da geçen farklı bir sürümünü üretmişlerdir[4].

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri Billboard Hot 100 30
Amerika Birleşik Devletleri Billboard Hot Dance Music/Club Play 27
Amerika Birleşik Devletleri Billboard Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks 10
Avustralya Avustralya 16
Avusturya Avusturya 2
Belçika Belçika 3
Hollanda Hollanda 4
Finlandiya Finlandiya 6
Fransa Fransa 4
Almanya Almanya 1
İtalya İtalya 7
İsrail İsrail 1
İtalya İtalya 1
Norveç Norveç 6
İsveç İsveç 3
İsviçre İsviçre 3
Birleşik Krallık İngiltere 4
Yeni Zelanda Yeni Zelanda 1
Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler 2

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Michael Jackson > What a History it is". AskMen. 4 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2007. 
  2. ^ "ADL troubled by anti-Jewish Lyrics in Michael Jackson Song". Anti-Defamation League. 15 Haziran 1995. 10 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2007. 
  3. ^ "ADL Welcomes Michael Jackson's Decision to Remove Anti-Semitic Lyrics From Song". Anti-Defamation League. 22 Haziran 1995. 1 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2007. 
  4. ^ a b c "Micahel Jackson > Videography". JacksonAction.com. 24 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2007.