Astrud Gilberto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Astrud Gilberto, Amsterdam 1966

Astrud Gilberto (29 Mart 1940 - 5 Haziran 2023) samba ve bossa nova müziğiyle tanınan Brezilyalı şarkıcı. En çok João Gilberto ve Stan Getz ile birlikte söylediği "The Girl from Ipanema" isimli şarkıyla hatırlanır.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Astrud Gilberto, Brezilyalı bir anne ve Alman bir babanın kızı olarak Bahia'da dünyaya geldi, Rio de Janeiro'da büyüdü. 1959'da João Gilberto ile evlendi, 4 yıl sonra ABD'ye gittiler. 1964'te karı koca ve Stan Getz ile birlikte Getz/Gilberto albümünü çıkardılar Astrud bu kayda onun sesinin güzel olduğunu fark eden kocasının ısrarıyla katılmıştı.

The Girl from Ipanema isimli parçadaki başarısı Astrud'ù popüler yaptı. Albüm çıkarmaya devam etti ve "The Shadow of your Smile", "It might as Well be Spring", "Love Story", "Fly me to the Moon", "Day by Day", "Here's that Rainy Day" ve "Look to the Rainbow" gibi ünlü parçaları söyledi. Ana dili Portekizce dışında, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve Almanca parçalar söyledi ve kaydetti.

Uzun süre kapalı gece kulüplerinde şarkı söylemedi, büyük alanları tercih etti. 1982'de bu korkusunu yenerek gece kulüplerinde çıkmaya başladı ve çıktığı yerler dolup taştı.

1982'de oğlu Marcelo Gilberto gruba basçı olarak katıldı. "Live in New York" (1996) ve "Temperance" (1997) albümlerinin prodüksiyonuna katıldı.

Resmen emekli olmasa da 2002 yılında süresiz olarak sahnelerden uzak kalacağını açıkladı. Aynı zamanda sıkı bir hayvan hakları savunucusudur.

5 Haziran 2023 tarihinde 83 yaşında Philadelphia'da hayatını kaybetti.[1]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Deadly Affair (Verve, 1965)
  • Get Yourself a College Girl ("The Girl from Ipanema", 1964)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Brezilyalı şarkıcı Astrud Gilberto hayatını kaybetti". 8 Mayıs 2023. 8 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]