Stranger in Moscow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stranger in Moscow
Michael Jackson single
Yayımlanma 4 Kasım 1996 (Dünya)
Ağustos 1997 (ABD)
Format CD & DVD & Kaset
Tarz R&B, ballad
Süre 5:44
Şirket Epic
Yazar Michael Jackson
Yapımcı Michael Jackson
Michael Jackson single kronolojisi
)
"They Don't Care About Us"
((1996))
"Stranger in Moscow" "Blood on the Dance Floor"
((1997)
Ses Örneği

Stranger in Moscow, pop şarkıcısı Michael Jackson'ın 1995 çıkışlı yarı toplama albümü HIStory'den çıkan 5. ve son şarkıdır. Şarkı, Epic Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkının yapımcılığını Michael Jackson üstlenmiştir. Şarkı önce Avrupa'da sonra ABD'de yayınlanmıştır. Şarkı, Avrupa'nın birkaç ülkesinde 1 numaraya oturmuştur.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, bir ballad ve R&B olarak 4 Kasım 1996'da Avrupa'da, Ağustos 1997'de ABD'de piyasaya sürülmüştür. Şarkı 1993'te Jackson'ın "Dangerous World Tour" sırasında Moskova'dayken otel odasında düşündüklerini ele alır. Şarkıyı Jackson, Moskova'da yazmıştır.

Şarkının klibi[değiştir | kaynağı değiştir]

California’da kullanılmayan bir hangar da çekilen klibin sahip olduğu özel efektler ve imajı ile ayrı bir havası bulunmaktadır. Bu klip çekilmeden önce Michael aynı yerde Ghosts kısa filmini de çekmiştir.

Stranger in Moscow şarkısındaki anlamı videoya aktarmayı yönetmen çok iyi bir teknikle başarabilmiştir; Michael hariç görüntülerdeki her şey ağır çekimde hareket etmektedir. Böylece Michael’ın yalnızlığını anlattığı şarkı sözleri filme taşınabilmiştir.

Canlı Performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı HIStory World Tour (1996-1997) sırasında seslendirildi. Ayrıca Londra'daki "This Is It" konserlerinde de yapılması planlanıyordu. Jackson, ölmeden önce şarkının provasını yapmıştır ama prova filmde yayınlanmamıştır.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste Tepe
noktası
Amerika Birleşik Devletleri ABD Billboard Hot 100 91
Birleşik Krallık İngiltere 4
İspanya İspanya 1
İtalya İtalya 1