Mack the Knife

Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Mack the Knife" ya da "The Ballad of Mack the Knife", orijinal ismiyle "Die Moritat von Mackie Messer", Kurt Weill tarafından bestelenmiş ve Bertolt Brecht tarafından sözleri yazılmış şarkıdır. Bu şarkıyı Die Dreigroschenoper isimli müzik dramları için yazdılar. Bu opera ingilizce The Threepenny Opera ismiyle bilinir. İlk kez Berlin'de 1928 senesinde Theater am Schiffbauerdamm tiyatrosunda sahnelenmiştir. Standart bir ezgide olan bu şarkı belli bir popülarite yakalamıştır.

Şarkı operalarda kullanılmak için İngilizceye çevrilirken değişik amaçlar doğrultusunda sözleri değiştirildi.

"Mack the Knife" daha sonra döneminin popüler şarkıcısı Louis Armstrong tarafından 1956 senesinde A.B.D'ye tanıtıldı. Ve liste başı bir hit oldu. Ama şarkı Bobby Darin ile daha yakın ilişkilendirildi. Darin kendi versiyonunu New York'ta 19 Aralık 1958 tarihinde Fulton stüdyolarında kaydetti. 1959'da Darin'in versiyonu Billboard Hot 100 listesinde birinci sıraya ulaştı. Ve the Black Singles tekliler listesinde altıncı oldu. Daha sonra Yılın Kaydı Grammy Ödülü ödülünü Darin'e kazandırdı. Dick Clark, Darin'e şarkıyı kaydetmemesini tavsiye etti. Çünkü şarkının operadan geldiği için rock & roll seyircisinin ilgisini çekmeyeceğini belirtti. İleri zamanlarda Clark hikâyeyi mizahi bir şekilde anlattı. Frank Sinatra şarkıyı Jimmy Buffett ile birlikte kayda aldı. Bu, Darin'in "tam ve eksiksiz" versiyonu olarak isimlendirildi. Darin'in versiyonu Billboard's All Time Top 100.(Tüm zamanların top 100'ü) listesinde 3. sıraya ulaştı.[1] 2003'te Darin versiyonu Rolling Stone dergisinin "The 500 Greatest Songs of All Time" listesinde 251. sırada yer aldı. BBC Radio 4 radyosunun Desert Island Discs programında Simon Cowell "Mack the Knife" parçasını şimdiye kadar yazılmış en iyi parça olarak isimlendirildi. Aynı zamanda Robbie Williams şarkıyı 2001 senesindeki Swing When You're Winning albümünde seslendirdi. Parça daha birçok şarkı tarafından seslendirildi. Ve şarkının başka dillerde versiyonları çıkarıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Billboard Hot 100 All-Time Top Songs (10–01) (July 2008)". 25 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2011.