Earth Song

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Earth Song
Michael Jackson single
Yayımlanma 27 Kasım 1995 (Sadece Avrupa)
Format CD & DVD & Kaset
Tarz ballad,opera,klasik
Süre 6:46
Şirket Epic
Yazar Michael Jackson
Yapımcı Michael Jackson, David Foster, Bill Bottrell
Michael Jackson single kronolojisi
)
"You Are Not Alone"
((1995))
"Earth Song" "They Don't Care About Us"
((1996)
Ses Örneği

Earth Song, pop şarkıcısı Michael Jackson'ın 1995 çıkışlı yarı toplama albümü HIStory'den çıkan 3. şarkıdır. Şarkı, Epic Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkının prodüktörlüğünü Michael Jackson, David Foster ve Bill Bottrell üstlenmiştir. Şarkı sadece Avrupa'nın birkaç ülkesinde yayınlanmıştır. Şarkı, İngiltere'de 1995'i 1996'ya bağlayan birkaç hafta boyunca 1 numarada kalarak, İngiltere'nin 1995 Noel şarkısı olmuştur.

Şarkı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı, bir ballad ve R&B olarak Kasım 1995'te Avrupa'nın birkaç ülkesinde piyasaya sürülmüştür. Şarkı güçlü bir orkestra ve koro eşliğinde dünyanın boğuştuğu sorunları ele alır. Şarkıda Jackson, dünyaya yapılan tüm zulümden ve kötülüklerden bahseder. Şarkı yine önceki şarkı "You Are Not Alone"un ABD'de yaptığı gibi, İngiltere'de ilk haftada 1 numaraya oturmuştur.

Şarkının videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının videosunda, başlangıçta, kuş seslerinin olduğu bir yağmur ormanı görüntülenir. Daha sonra bir iş makinesi belirir ve yağmur ormanınının tahribatı görüntülenir. Sonra şarkı başlar ve Michael Jackson, bir harabede isyankar bir edayla şarkıyı söylemeye başlar. Şarkının videosunda, Hırvatistan'dan savaş görüntüleri, Kuzey Amerika'daki yanmış ormanlar, Afrika'da tahrip edilen ormanlar ve yabani yaşam görüntüleri bulunur. Video 1996 Grammy Ödülleri'nde "En İyi Kısa Form Video" ödülüne aday gösterilmiştir.

Canlı Performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Earth Song ilk olarak 4 Kasım 1995'te Dangerous ile birlikte Alman TV kanalında sergilendi. Şarkının bir sonraki performansı 19 Şubat 1996'da Brit Ödülleri'ndeydi. Ayrıca şarkı 1996 Dünya Müzik Ödülleri, 8 Mayıs 1996'da birdaha söylendi.

16 Temmuz 1996'da Jackson, Brunei Kraliyet Konserinde Earth Song yeniden seslendirdi. Şarkı, Eylül 1996'dan Ekim 1997'ye kadar Jackson'ın HIStory World Tour'da çalındı.

Daha sonra Haziran 1999'da MJ & Friends konserlerinde çalındı. 27 Haziran 1999'daki Münih performansı sırasında köprünün orta bölümü çöktü ve köprü aşağı düştü. Konserden sonra Jackson hastaneye kaldırıldı.

Şarkı 2009'daki This Is It konserleri için de planlanmıştı ancak Turne Jackson'ın ani ölümü nedeniyle iptal edildi. Bu, Jackson'ın ölümünden saatler önce 24 Haziran 2009'da provasını yapmıştır ve This Is It için prova yaptığı son şarkıydı.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste Tepe
noktası
Birleşik Krallık İngiltere 1 (6)
Birleşik Krallık İngiltere (Christmas) 1
Avustralya Avustralya 15