Ballı, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ballı
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Tortum
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=246050
 - Toplam 52
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25430
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=246050

Ballı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı moğostur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kültürü gelenekleri görenekleri hakkında bir araştırma yapılarak daha sonra bilgi verilecektir. Bu konuda Ballı köyü hakkında bilgisi olan herkesten yardım bekliyoruz

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 77 km, Tortum ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi hakkında şu bilgileri verebiliriz. Genel olarak Yazlar kurak,Kışlar soğuktur Erzurum'la mukayese edilirse sıcaklık 5-8 derece daha yüksektir. Bahar 10-15 gün daha erken gelir. Kısmen bağlık bahçeliktir. Köyde kalanlar daha çok hayvancılık ve tarımla uğraşırlar.Dağ köyü dere köyü tabiri doğru kabul edilirse Ballı köy tam ortadadır. Dağ köyü:Genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşılan, bağ, bahçenin az olduğu köylere denir. Dere köyü:Daha çok bağ bahçenin bol olduğu ve meyveciliğin yaygın olduğu köylere denir.(bu bilgiler bilimsel değil tecrübeye dayalı bilgilerdir. )

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 48

Şu anda ballı köyde ikamet eden aileler ; Haci Neşet Küçük Ve ailesi, Köy İmamı Ebamüslim Küçük Ve ailesi,Çoban Ağa emi ve Ailesi Mevlüt Emi(iyigören) Zekeriye eminin oğlu Memmet dadaş ve ailesi, Niyazi eminin oğlu Mahmut emi ve ailesi, Çoban ağa eminin oğlu recep ailesi ve diğer küçük kardeşleri, köy muhtarrı Şevket ağa , eski muhtar Ebubekir kara(yazlıkçı) Necip ve haci memmet balcı(yazlıkçı) Süleyman emi(halıl eminin oğlu yazlıkçı)ve yazları haftada bir bahçesini sulamaya giden Ahmet Küçük(hacı hocanın torunu).Eğer böyle devam ederse, o güzelim bağ ve bahçelerin sulama işlemi için bir tedbir alınmazsa korkarım yakın bir gelecekte bu şirin köyde kimse kalmayacaktır.Köyümüzde toprak çok verimli olmasına rağmen yanlış sulama yapıldığından iyi mahsul alınamamaktadır. Çünkü toprak çok yüzeyseldir. Yani 5–10 cm lik birkatman vardır. altı tamamen taş tır. Eğer sulama damlama usuli ya da yağmurlama ile yapılırsa çok daha iyi ürün alınacağını ummaktayım. Sulama suyu birkaç köy öteden gelmektedir. Su kanallarının olmamayışı ve açıkta akması önemli ölçüde azalmasına sebep olmaktadır.Birde yukarı köylerde n sularımız sıkça keyfi olarak kesilmektedir. Bu kardeşlerimizden önemle rica ediyoruz. Lütfen Allah rızası için suyumuzu kesmesinler.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Dünyada içme suyunun çok önem arzettiği şu günlerde , Küyümüzde ohtahbur denilen mevkiden çıkmakta olan su herkes tarafından meth edilen bir sudur.Eğer Bu su şişelenirse köyümüze bir ekonomik katkı olabilir. Ayrıca Suyun aktığı konum alabalık çiftliklerinin yapılmasına çok uygundur. Bu konu yatırımcı kişilere duyurulur. Köyümüzde son yıllarda ceviz üretimi oldukça yaygınlaşmıştır. Ancak bu üretimin karlı hale gelmesi için eskiden kalma usullerle sulamanın terk edilmesi,yerine ya damlama usulu ile ya da yağmurlama ile sulama yapılmalıdır. Eğer bu usullerden birisi uygulanırsa, daha çok tarımsal arazinin sulanmasının mümkün olacağı kanaatindeyiz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Yerelnet Ballı Köyü, arazi bakımından oldukça fakir olduğundan, önceleri insanlar daha çok gurbetçi konumundaydılar. Dışarı gidenler zamanla oralara yerleştiler. Çocuklarını okuttular ama köyleri ile de irtibatlarını devam ettirdiler. Şu anda Köyümüzden üst yönetimde bir vali. Profesörler Doçentler, Doktorlar bulunmaktadır. Ayrıca birçok öğretmen ve devlet memuru bulunmatadır. Diğer Yandan Köyümüzün Manavi mimarları: Meşhur Ali Küçük Hoca, İbrahim Hoca, Fariz Hoca Gibi şahsiyetler bugün hayattadırlar.