Kırmalı, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kırmalı
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 93
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25430

Kırmalı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmalı mahallesinin eski ismi dankardır. Bir görüşgöre dankar, dangaz, dankes, tünges, tingir köy adlari dengiz kelimesiyle aynı olduğunu söyler. Bu görüşe göre de dankar mahallesinin soyu Oğuzlarin dengiz koluna dayanır. Dengizler, Erzurum Tortumda dankar, Hınısta dengiz mahallesi, İspirde dankes mahallesi, Artvin Yusufeli de tünges, Muş Sasunda tingit ve Türkiye'nin birçok bölgelerinde yaşamaktadır.

Dengiz Öz Türkçe bir sözcüktür. Sadece deniz anlamina gelmez, büyük göl, büyük nehir anlamıda taşır. Ord. Prof. Gy. Némenth'e göre gökyüzü tanrı anlamına gelen tengri ile ayni asıldan gelir.

Muhtelif eski Türk lehçelerinden geçen bu söze uygurca'da tangiz, kumancada tengis, Osmanlıca'da dengiz şeklinde rastlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Kırmalı mahallesinin eski adı 'Dankar'dır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 86 km, Tortum ilçesine 34 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 93
1997 79

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallede ilköğretim okulu var ama öğrenci azlığından taşımalı eğitim yapılmaktadır. mahallede kanalizasyon alt yapısı 2006 yılında muhtar mustafa kızılkaya girişimi ve özel idare projesi ile yapılıp tamamlanmıştır. içme suyu mevcut ama yetersizdir. 2007 baharında gelen selden dolayı içme suyu şebekesi zarar görmüş ve tortum kaymakamlığından götürülen iş makinası ile çalışmalar yapılmış ama zarar gören şebeke tamamıyla onarım yapılamamıştır. kaçaklar çok olduğundan su yetersizdir.2006 yılında meralarımızda hayvanlarımızın su içebilmesi için özel idare tarafından su kurunları verilmiş (6 adet 6 metre boyunda)işçilikleri ise köy sakinleri tarafından yapılmış bir nebze dahi olsa hayvanlarımıza su sağlanmış ve bu sudan dolayı et ve süt verimimiz artış göstermiştir. bunun yanında yine 6 adet su kurunuda hayır sever vatandaşlar tarafından yaptırılmıştır. köy camisi 2007 yılında iç dizaynı hayır sever vatandaşlar tarafından yapılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]