Kazandere, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kazandere
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 423
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25430

Kazandere, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Zinavor-Tsınavor (Erm) olup karlı demektir. Mahallenin resmi olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle mahallede var olan kale, hamam, kilise vb yapıtlar çok eski ve pek önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Mahallenin yedi harebe üzere kurulu olduğu halk arasında yaygın rivayettir. Lehanas, hans, harab evleri,kiliseler, sefgar, mevcut yayla, sinekli, nadaroğlu, emirtuğun sırt, şartel ve sinozli gibi yerlerde pek çok yapı kalıntıları mevcuttur.Define avcılarının akınına uğrayıp birçoğu tahrip edilmiştir. mahallede birde kale vardır ve yapım şekli milattan önceki yapılara benzemektedir. mahallede tarihi bir caminin olması Türklerin çok eskiden (1071'den hemen sonra) köye yerleştiğini düşündürmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kültürü, Türk-İslam kültürü olarak varlığını sürdürmektedir. Son yıllarda yapılmayan dumlubaba şenlikleri vardır. ilk baha yağmur yağması için gençlerin ev ev dolaşıp; sarı ineğin yağından kara tavuğun yumurtasından, tekerlemesi ile toplayıp yaptıkları helfene (piknik) meşhurdur. kış aylarında sıra geceleri, düğünlerde yapılan damata ve sağdıca eziyet eğlenceleri, şimdilerde olmayan fakat eskilerin çok yaptığı yazın tarladan dönerken özellikle genç kızların teneke ile çalıp türküler söyleyerek yaptıkları eğlenceler, mahallenin gençlerinin aşık (koyunların dizlerinden çıkarılan kemik) oynamaları, şimdilerde unutulmaya yüz tutan eskilerin sürat kitabı dedikleri cenkname ve muhammediye kitaplarının okunması( musiki edayla), mahalle kadınlarının mahallenin sevilen masum (biraz saf) teyzelere yaptıkları henekler(şakalar) mahallenin renkli kültüründen örneklerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 87 km, Tortum ilçesine 35 km uzaklıktadır. Köy iki çayın birleştiği derede kurulu olup dağlık bir yerdedir. Yayla ve arazileri küçük düzlüklerden oluşur. Eskiden köy bir orman mahallesi iken şimdilerde belli kısımları ağaçlıdır. Bu Ağaçlı kısımlar tamamen köylü halkın koruması ile var olmuştur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Halkın Perçin dedikleri bölge tam karasal iklime sahip olup köy içi ve cıvarı karasal iklimle karadeniz iklimi arasında bir iklime sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 423
1997 421

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi hayvancılığa dayalıdır. Çayırları meşhurdur. patates, buğday( 20 sene evvel civar köylerin tahıl ambarı konumunda idi), fasulye yetiştirilir. eskiden meyvenin para etmemesinden yapılmayan meyvecilik köy halkının şimdilerde ilgisini çekmektedir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte mahallenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmakta idi. 2014 yerel seçimleri ile köy mahalle olmuştur.

Seçildikleri yıllara göre mahalle muhtarları:

2014-Halen Nejdet DURDU
2004-2009 Nejdet DURDU
1999-2004 Ahmet Kamacı
1994-1999 İsfender YILDIRIM
1989-1994 İsmail Hakkı TORUN
1988-1989 Hamza DURDU(Vekaleten)
1975-1988 Abdulkerim ODACI

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol [[stabilize[ olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]