Bağbaşı, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bağbaşı / Haho / ხახული
Bağbaşı / Haho / ხახული konumu
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Doğu Karadeniz
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
Resmî site
www.bagbasi.net.tr

Bağbaşı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir mahalledir. Erzurum ili büyükşehir belediyesi olmadan önce bir köydü. Eski adı Hahuli'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tortum ilçesinin şirin beldelerinden olan Bağbaşı Beldesinin Doğusu ve Kuzey doğusu Pehlivanlı Beldesi, Batısı Aşağı Katıklı Köyü, Kuzey Batısı Yeşilyamaç Köyü, Güneyi Uncular Beldesi ile çevrili olup, yüzölçümü 75 km'dir. Belde 5 ayrı mahalleden oluş­muştur. 5900 nüfusa sahiptir. Belde sakinlerinin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Beldede turunçgiller dı­şında her tür meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Bağbaşı uzun bir vadi içerisinde dağınık kurulmuş bir yerleşim birimlerinden ibarettir. Merkezde rakım 1200 olup üst kısımlarda 1500e kadar çıkmaktadır. Beldenin iklimi kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcaktır. Belde tarihi eserler yönünden zengindir. Belde merkezinde yabancı ve yerli turistlerin devamlı ziyaret ettiği Khakhuli-Meryem Ana Kilisesi mevcut olup, bu kilise şu anda cami olarak kullanılmaktadır.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağbaşı Beldesi, 5900 nüfuslu geniş bir alana dağılmıştır. Nüfusun çoğunluğu,tarımla uğraşmaktadır. Beldede arıcılıkla uğraşanların sayısı oldukça fazladır. halkın başlıca geçim kaynağı meyvecilik, tarım, hayvancılık, marangoz, alışveriş, balıkçılıktır. okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Devlet işinde çalışanların yüzdesi oldukça yüksektir

Hahuli Manastırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçede Haho olarak bilinen Hahuli Manastırı (Gürcüce - ხახულის მონასტერი) Bagrationi hanedanıdan Tao hükümdarı Kurapalati III. Davit tarafından 976-1001 yıllarında yaptırılmış bir Gürcü manastırıdır. Manastır düzenindeki yapı topluluğu, kilisenin çevresinde yer almaktadır. Manastırın ana kilisesi, haç planı ile bazilikal planının birleşmesiyle inşa edilmiştir. Çok kaliteli düzgün kesme taş işçiliğinin görüldüğü kilisede, aslan, boğa, kartal, horoz, domuz, grifon ve benzeri figürler, plastik bir görünümde verilmiştir. Ayrıca yapı içerisinde fresko tekniği ile İsa ve çeşitli tasvirler bulunmaktadır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]