Bağbaşı, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bağbaşı / Haho / ხახული
—  Mahalle  —
Erzurum districts.png
Bağbaşi (Khakhuli).jpg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Doğu Karadeniz
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu 25
İnternet sitesi: www.bagbasi.net.tr

Bağbaşı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tortum ilçesinin şirin beldelerinden olan Bağbaşı Beldesinin Doğusu ve Kuzey doğusu Pehlivanlı Beldesi, Batısı Aşağı Katıklı Köyü, Kuzey Batısı Yeşilyamaç Köyü, Güneyi Uncular Beldesi ile çevrili olup, yüzölçümü 75 km'dir. Belde 5 ayrı mahalleden oluş­muştur. 5900 nüfusa sahiptir. Belde sakinlerinin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Beldede turunçgiller dı­şında her tür meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Bağbaşı uzun bir vadi içerisinde dağınık kurulmuş bir yerleşim birimlerinden ibarettir. Merkezde rakım 1200 olup üst kısımlarda 1500e kadar çıkmaktadır. Beldenin iklimi kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcaktır. Belde tarihi eserler yönünden zengindir. Belde merkezinde yabancı ve yerli turistlerin devamlı ziyaret ettiği Khakhuli-Meryem Ana Kilisesi mevcut olup, bu kilise şu anda cami olarak kullanılmaktadır.

Nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağbaşı Beldesi, 5900 nüfuslu geniş bir alana dağılmıştır. Nüfusun çoğunluğu,tarımla uğraşmaktadır. Beldede arıcılıkla uğraşanların sayısı oldukça fazladır. halkın başlıca geçim kaynağı meyvecilik, tarım, hayvancılık, marangoz, alışveriş, balıkçılıktır. okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Devlet işinde çalışanların yüzdesi oldukça yüksektir

Khakhuli Manastırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe-Haho / Hahuli / Manastır'ı,Gürcüce - ხახულის მონასტერი / Bagratlı Krallığı döneminde Ermeni Kral III. Tavit tarafından 976-1001 yıllarında Gürcü kültürüne armağan olarak yaptırılmış bir Gürcü yapısıdır.Manastır düzenindeki yapı topluluğu, kilisenin çevresinde yer almaktadır. Haç planıyla bazilikal planının birleşmesiyle oluşturulmuştur. Çok kaliteli düzgün kesme taş işçiliğinin görüldüğü Kilisede, Aslan, boğa, kartal, horoz, domuz, grifon ve benzeri figürler, plastik bir görünümde verilmiştir. Ayrıca yapı içerisinde fresko tekniği ile İsa ve çeşitli bezemeler bulunmaktadır. Ayrıca bu eserden 300 yıl önce bir manastır yapılmıştır. bu esrinde kalıntıları ise hala durmaktadır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]