Uzunkavak, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzunkavak
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 548
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25430

Uzunkavak, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihi Akkoyunlular'a dayanmaktadır, çünkü o dönemin kalıntıları bulunmaktadır. eski adı Verinkiğ olup Uzunkavak adını kavak ağaçlarının çokluğundan almaktadır. Eski kale kalıntıları, eski yerleşim yerleri, ağ mezarlar denilen alanda kimlere ait olduğu bilinmeyen mezar kalıntıları vardır. I. Dünya Savaşı'ndan önce Ermeniler ile Türkler bir arada yaşamıştır, Tortum'un en son mahallesi olup İspir'in duruköy mahallesi eski adı ile kompur ile sınırdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Gelenekler:

Genel itibarıyla karadeniz kültürü hakim olup, asker uğurlamaları yapılır, kız ve erkek tarafında iki gün olmak üzere yemekli düğünler yapılır, yılbaşı akşamları gençler toplanıp tel helvası yaparlar, kahvelerde dönerler yapılır, bayramlarda yemek verilir.

Yemekleri: Cağ kebabı, kalturun (patetes)her türlü yemeği yapılır, kuymak, mıhlama, haşıl, kavut çorbası, horis, helva, kaymak, hıh, siron, erişte, tandır ekmeği, hasuta, huslama, su böreği, ayran aşı vb.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 105 km, Tortum ilçesine 60 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin doğu karadenizde olması dolayısıyla karasal ve karadeniz ikliminin etkileri söz konusudur. Kışları soğuk, yazları sıcak geçer. Kışın dağlardaki kar seviyesi 1.5 metreye ulaşırken alçak kesimlerde ise daha azdır. İlkbahar ve yaz aylarında yağmur görülür. Köyümüzde yetiştirildiği sürece her türlü sebze ve meyve yetişir. Eskiden mahallesimüzde üzüm bağları bulunmaktaymış. Köyümüz su kaynakları yönünden oldukça zengindir. Ana kaynağı yedi göllerden başlayan daha sonra diğer kolları olan han deresi,hosan,yaylanın deresinin birleşmesi ile mahallenin ortasindan geçerek Tortum çayı ile birleşip Çoruh nehrine karışır. Göller ve derelerimizde kırmızı benekli şifalı ala balıklar bulunmaktadır. Ayrıca avlanmak köy halkı tarafından yasaklanmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 658
2000 548
1997 537

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ve faal durumdadır. Mahallede ayrıca ulaşımı sağlayan yol stebilize olup, elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede eski olan yukarı mahalle camisi külliye şeklinde kalender hayırsever Mevlüt COŞKUN un girişimleri ve muhtar Mehmet COŞKUN beyin üstün gayretleri sonucu 2013 yılında imam evi kuran kursu gasılhane abdest kısımlarından müteşekkil şekilde köy halkınında desteği ile bitirilmiş ve hizmete girmiştir. Ayrıca cami şerifin bahçesine yakın zamanda vefat eden Geleray COŞKUN adına bir çeşme yaptırılmıştır.