Yumaklı, Tortum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yumaklı
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Tortum
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 308
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25432

Yumaklı, Erzurum ilinin Tortum ilçesine bağlı bir Kuman(Kıpçak)Türk Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimileri tamamiyle gitmiş ve soy isimlerinden dahi kalmayan sülaleler vardır bunlardan Nacipgiller yoğun bir nüfus olmakla birlikte izmire göç etmişlerdir Köy çevre köylerde tanınan bilinen bir köydür.içinde husumet ya da benzeri hislerin bulunmadığı geçmişten bu zamana kadar yardımlaşmayı seven bir halk yapısına sahiptir.Mahallenin en büyük özelliği komşusuna dar gününde canını bile verir. Mesala cenazelerde cenaze sahibine hiçbir iş bırakılmaz hep işler komşular tarafından yapılır karşılık gözetmeksizin. Hayvancılık 1 nci geçim kaynağıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri eskiye nazaran pek gelenekler devam etmemektedir ancak insanının neşesi her zaman var ola gelmiştireski köy düğünleri çok neşeli ve tiyatro türü skeçlerle yapılmasına karşın şimdi pek yok sayılır,göreneklerimiz eskiye bağlılık devam eder, yemeklerimiz değişik olan orta asya yemekleri bulunmaktadır bunlardan bazıları tatar böreği, bişi, peynir helvası, kuymak, hıngel (Mantı) genelde hamurlu yemekler başta gelir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 48 km, Tortum ilçesine 10 km dir.mahallesimüzün arazi yapısı engebeli olmakla birlikte yaylası ve otlakiyesi önemli derecede iyidir bölgeye göre sulu tarım ağırlıktadır. Erzurum Kars yaylasının en iyi meralarının bir bölümüde burada bulunmaktadır.

Büyükbaş hayvancılık iyi derecede yapılmaktadır.devletin mahallede yeni bir gölet yatırımı dışında herhangi bir desteklemesi yoktur .köy sınırı Narman,Erzurum,pasinler,ve tortumun sınırımzdaki köyleri bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.kışları soğuk ve karlı geçer bunun belki kışın faydası yok ama yaza sulama açısından dağlardaki karların geç erimesi binr nevi baraj görevi görmektedir.Yazları kurak geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 350
2000 308+10
1997 198+28

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölgenin süt ürünlerine önemli katkısı bulunmaktadır süt fabrikaları için önemli potansiyel, Arıcılık geliştirilmeli karadeniz bölgeyi bu alanda kullanıyor, mahallesimüzün kendi insanına teşvik edilmeli. Yaylamız yakınlarında acı su kaynağı bulunmaktadır kükürtlü su bölgeninde isminin acısu olduğu bu suyun tahlili analizi yapıldımı bilinmez ancak değerlendirilirse bölge için trizim amaçla ya da köy ekonomisine faydası olabilir çünkü su önemli derecede çok hem de mutlaka suyun bir özellğinin olduğu mutlak,ilgilenmek gerek.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. GSM Türkcell faal durumda diğer GSM şebekelerinden vodafonda faaliyete geçmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]