Balkan dilleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Balkan dilleri, Balkanlar'da konuşulan dillerdir. Bu diller içinde Macarca, birkaç Türk dili ve Kafkas dilleri dışında kalan diller, Hint-Avrupa dil ailesi dâhilindedir.

Dil Dil Ailesi Dil Ailesi Alt Birimi Konuşulduğu Ülkeler Notlar Ref
Arnavutça Hint-Avrupa İzole dil Arnavutluk, Kosova,Makedonya, Karadağ, Sırbistan, İtalya Arnavutluk ve Kosova’da resmi dildir.
Azerice Altay Türk dilleri Azerbaycan, İran, Gürcistan, Rusya, Türkiye, Ukrayna, Irak, Özbekistan Azerbaycan'da resmi dildir. Rusya'da ise bölgesel resmi dildir.
Boşnakça Hint-Avrupa Slav dilleri Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Türkiye, Kosova Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya'da resmi dildir.
Bulgarca Hint-Avrupa Balto-Slavik Bulgaristan, Türkiye, Ukrayna, Moldova, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Macaristan, Batı Avrupa, ABD, Kanada, Avustralya Bulgaristan ve Avrupa Birliği'nde resmi dildir.
Ermenice Hint-Avrupa Ermenice Ermenistan, Azerbaycan (Dağlık Karabağ), Kıbrıs Cumhuriyeti, Polonya, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan Ermenistan ve Dağlık Karabağ'da (de facto) resmi dildir. Kıbrıs Cumhuriyeti, Polonya ve Romanya'da resmi olarak azınlık dilidir.
Gagavuzca Altay Türk dilleri Moldova (özellikle Gagavuzya), Rusya, Ukrayna, Yunanistan, Bulgaristan Gagavuzya'da resmi dildir.
Gürcüce Kafkas dilleri Güney Kafkas dilleri Gürcistan, İsrail, Türkiye, İran, Azerbaycan, Rusya Gürcistan'da resmi dildir.
Hırvatça Hint-Avrupa Slav dilleri Hırvatistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Avusturya, Romanya Hırvatistan ve Bosna-Hersek'te resmi dildir. Burgenland (Avusturya), Karadağ, Romanya ve Voyvodina'da (Sırbistan) resmi olarak azınlık dilidir.
İstriotça Hint-Avrupa İtalik diller Hırvatistan (İstriya)
İstro-Romanca Hint-Avrupa İtalik diller Hırvatistan (İstriya)
İtalyanca Hint-Avrupa İtalik diller İtalya, San Marino, Malta, İsviçre, Vatikan, Slovenya, Hırvatistan, Arjantin, Brezilya İtalya, İsviçre, San Marino, Vatikan, Hırvatistan (İstria), Slovenya (Piran) ve Avrupa Birliği'nde resmi dildir.
Karadağca Hint-Avrupa Slav dilleri Sırbistan, Karadağ Karadağ'da resmi dildir. Sırbistan'ın Mali Iđoš şehrinin resmi olarak azınlık dilidir.
Kilise Slavcası Hint-Avrupa Slav dilleri Doğu Avrupa Ortodoks kiliselerinin ayinlerde kullandığı yazı ve konuşma dilidir.
Kırım Tatarcası Altay Türk dilleri Kırım Özerk Cumhuriyeti (Ukrayna), Türkiye, Özbekistan, Romanya, Bulgaristan Romanya'nın Dobruca bölgesinde resmi olarak azınlık dilidir.
Kuzeybatı Kafkas dilleri Kuzey Kafkas dilleri Rusya, Abhazya (de facto), Türkiye Bu dil grubu içinde Abazaca, Çerkesçe / Adigebze ve şu an ölü dil statüsünde olan Ubıhça yer alır.
Macarca Ural Dil Ailesi Ugrikik Macaristan, Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna Macaristan ve Avrupa Birliği’nde resmi dildir. Avusturya, Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna’da resmi olarak azınlık dilidir.
Makedonca Hint-Avrupa Slav dilleri Sırbistan, Yunanistan, Karadağ, Makedonya, Bosna-Hersek, Türkiye Makedonya'da resmi dildir. Arnavutluk, Romanya ve Sırbistan'da resmi olarak azınlık dilidir.
Megleno-Rumence Hint-Avrupa İtalik diller Yunanistan, Makedonya, Romanya, Türkiye
Pomakça Hint-Avrupa Balto-Slavik Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye
Romanca Hint-Avrupa Hint-İran dilleri Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Roma Diasporası Almanya, Macaristan ve İsveç’te resmi olarak azınlık dilidir.
Rumence Hint-Avrupa İtalik diller Romanya, Moldova, Rusya, Ukrayna, İsrail, Sırbistan, Kosova, Macaristan, Kanada ve ABD Romanya, Moldova, Voyvodina ve Avrupa Birliği’nde resmi dildir. Macaristan, İtalyan, Sırbistan, İspanya ve Ukrayna’da resmi olarak azınlık dilidir.
Rusça Hint-Avrupa Balto-Slavik Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tajikistan, Abazya, Güney Osetya, Transdinyester, Moldova, Romanya ve Ukrayna’da resmi dildir.
Sırpça Hint-Avrupa Slav dilleri Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Bosna-Hersek ve komşu ülkeler. Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’da resmi dildir. Hırvatistan, Macaristan, Karadağ, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Makedonya ve Romanya’da resmi olarak azınlık dilidir.
Slovakça Hint-Avrupa Slav dilleri Slovakya, Çekya, Sırbistan ve Macaristan Slovakya, Avrupa Birliği, Çek Cumhuriyeti ve Voyvodina’da resmi dildir. Macaristan ve Ukrayna’da resmi olarak azınlık dilidir.
Slovence Hint-Avrupa Slav dilleri Slovenya, Avusturya, Macaristan ve İtalya Slovenya ve Avrupa Birliği'nde resmi dildir. Avusturya, Macaristan ve İtalya'da resmi olarak azınlık dilidir.
Tatarca Türk dilleri Kıpçak grubu Rusya ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri Tataristan'da (Rusya) resmi dildir.
Türkiye Türkçesi Türk dilleri Oğuz grubu Türkiye, Almanya, Bulgaristan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs (de facto), Yunanistan,Azerbaycan,Kosova ve Romanya Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (de facto) ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde resmi dildir.
Ukraynaca Hint-Avrupa Balto-Slavik Ukrayna ve komşu ülkeler. Ukrayna ve Transdinyester’de (de facto) resmi dildir. Moldova, Macaristan, Sırbistan, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Slovakya, Bosna-Hersek ve Çek Cumhuriyeti’nde resmi olarak azınlık dilidir.
Ulahça Hint-Avrupa İtalik diller Yunanistan, Arnavutluk, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Makedonya, Türkiye Makedonya ve Arnavutluk’ta resmi olarak azınlık dilidir.
Yahudi İspanyolcası Hint-Avrupa İtalik diller İsrail, Türkiye, ABD, Fransa, Yunanistan, Brezilya, İngiltere, Fas, Bulgaristan, İtalya, Kanada, Meksika, Arjantin, Tunus, Uruguay, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Belçika, El Salvador, Hollanda, Venezuela, Mısır, Cezayir, Guatemala, İspanya, Küba, Şili, Romanya, Surinam, Jamaika ve Kolombiya
Yunanca Hint-Avrupa Proto-Grek Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti, İtalya, Türkiye, Abhazya, Arnavutluk, Mısır, Romanya, Fransa, Ukrayna ve Yunan Diasporası Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nde resmi dildir. Arnavutluk, İtalya, Ermenistan, Türkiye ve Ukrayna’da resmi olarak azınlık dilidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]