Boşnakça

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boşnakça
босански
Telaffuz bosanski
Bölge Balkanlar
Etnik köken Boşnaklar
Konuşan sayısı 2.216.000  (2004)[1]
Dil aileleri
Yazı sistemi Latin alfabesi (Hırvat alfabesi)
Kiril alfabesi (Sırp Kiril alfabesi)
Resmî durumu
Resmî dil  Bosna-Hersek
Onaylanmış azınlık dili  Sırbistan
 Karadağ
 Kuzey Makedonya
 Kosova
Dil kodları
ISO 639-1 bs[2]
ISO 639-2 bos
ISO 639-3 bos
Boşnakça dilbilgisi, 1890

Boşnakça (Latin: bosanski jezik, Kiril: босански језик), çoğunluğu Bosna-Hersek'te yaşayan Boşnakların konuştuğu bir Güney Slav dili.

Bosna-Hersek'in nüfusunun yarıdan fazlasını Boşnaklar oluşturur ve Boşnakça bu ülkenin resmî dillerinden biridir. Hırvatça, Sırpça ve Karadağca'nın da dahil olduğu Sırp-Hırvat dili'nin standartlaştırılmış bir formu olarak kabul edilmektedir.[3][4] Özellikle son yıllarda Hırvatça ve Sırpçadan hem biçim, hem sözcük dağarcığı bakımından farklılaşmaya başlamıştır.[kaynak belirtilmeli] Resmî olarak Hırvatça gibi Latin alfabesi ile yazılır. Fakat Kiril alfabesi ile de yazılabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.ethnologue.com/language/bos
  2. ^ http://www-01.sil.org/iso639-3/documentation.asp?id=bos
  3. ^ David Dalby, Linguasphere (1999/2000, Linguasphere Observatory), pg. 445, 53-AAA-g, "Srpski+Hrvatski, Serbo-Croatian".
  4. ^ Benjamin W. Fortson IV, Indo-European Language and Culture: An Introduction, 2nd ed. (2010, Blackwell), p. 431, "Because of their mutual intelligibility, Serbian, Croatian, and Bosnian are usually thought of as constituting one language called Serbo-Croatian."