İçeriğe atla

Michael Hainisch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Hainisch
2. Avusturya Cumhurbaşkanı
Görev süresi
9 Aralık 1920 - 10 Aralık 1928
Şansölye Michael Mayr
Johann Schober
Walter Breisky
Ignaz Seipel
Rudolf Ramek
Yerine geldiği Karl Seitz
Yerine gelen Wilhelm Miklas
Kişisel bilgiler
Doğum 15 Ağustos 1858
Aue, Gloggnitz yakınları
Ölüm 26 Şubat 1940 (81 yaşında)
Viyana, Avusturya
Partisi Bağımsız
Dini Roma Katoliği

Michael Arthur Josef Jakob Hainisch (Almanca telaffuz: [ˈmɪçaːʔeːl ˈhaɪ̯nɪʃ]; d. 15 Ağustos 1858, Aue, Gloggnitz yakınları - 26 Şubat 1940, Viyana, Avusturya), Avusturyalı iktisatçı ve devlet adamı. Avusturya'da federal cumhuriyetin ilk başkanı olarak görev yapmıştır (1920-28).

Hainisch hem liberal bir bilim insanı, hem de çok yönlü bir siyasal ve toplumsal eylemciydi. Habsburg İmparatorluğunun son yıllarında genel oy hakkını, kadınlara oy hakkı verilmesini ve eğitimin yaygınlaştırılmasını destekledi. I. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında Avusturya ile Almanya birleşmeyi (Anschluss) savundu.

Yeni kurulan Avusturya Cumhuriyeti için çok umutlu olmamasına karşın, başlıca siyasal partiler ortak bir aday gösteremeyince Aralık 1920'de devlet başkanı seçildi. Çekoslovakya ile Lana Antlaşması'nın (1922) imzalanmasındaki payından ötürü, kendisiyle birlikte Anschluss'u desteklemiş olanların öfkesini çekti. Temelde Habsburg egemenliğinin yeniden kurulması olasılığını ortadan kaldıran bu anlaşma Avusturya-Almanya birliğinin önünde bir engel olarak görülüyordu. 1924'te ikinci kez devlet başkanı seçilen Hainisch, anayasa gereği üçüncü kez seçilemediği için 1928'de devlet başkanlığından ayrıldıktan sonra, kısa bir süre ticaret bakanı olarak görev yaptı (1929-30).[1]

Sonunda 1938'de Avusturya ile Almanya arasında Anschluss gerçekleştirildiğinde Hainisch de bunu benimsedi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Karl Seitz
Avusturya Cumhurbaşkanı
1920-1928
Sonra gelen:
Wilhelm Miklas