Astroloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Universum.jpg

Astroloji, göksel cisimlerin insan karakteri ve kaderi üzerine olan etkilerinin neler olduğunun araştırılmasına ve anlatılmasına denir. Yunanca yıldız anlamına gelen 'astro' ve bilgi anlamına gelen 'logos' kelimelerinden türemiştir. Nasıl ki Feng Shui dünyasal cisimlerin ve tasarımların insan yaşamı üzerine ve yaşamına olan etkilerini inceliyor ve yorumluyorsa, astroloji de göksel cisimlerin insan karakterini oluşturan ve hayatlarına yön veren etkilerini araştırır ve bundan haberdar eder. Astroloji eğlence amaçlı Fal sanatı olmamıştır.

Falcılık aynı zamanda büyücülüğe girer ki, bu asla astrolojiyle alakalı değildir. Astroloji size gelecekte ne gibi etkiler içerisinde kendinizi hissedebileceğinizden sizi haberdar edebileceğini iddia eder. Buna transit etkiler denmektedir. Transit, geçiş anlamına gelir, yani transit etkiler gezegenlerin dönüşlerinin insan yaşamına olan etkileri. Bu etkiler, gezegenlerin sizin Yıldız Haritanızla nasıl iletişim içine geçtiğiyle alakalıdır. Buna Astrolojide Açılar denmektedir.

Astroloji, geleceğin ne getireceğini söylemez ya da geleceğin ne olacağını söylemez. Astroloji, kişilerin gelecekte ne gibi etkiler içerisinde olacağını açıkladığını iddia eder.

Astrolojiye göre insan karakteri, çocuk doğduğu anda ilk nefesini aldığı anda oluşur. O anda Gökyüzü konumu ne gösteriyorsa çocuğun kaderi ve karakteri ona göre şekillenir. Bu tür çalışmalar günümüzde doğum saati, günü ayı, yeri ile şaşma payı daha düşük ve bilirkişilerce incelenen bilgisayarlı hesaplamalarla yapılmaktadır, genelleme yapmamak kaydıyla lunapark çevresinde veya avuç içinize bakarak yorum yapmak güvenilir değildir. Konusunda ciddi kişiler yeteneklerimizle ilgili oldukça güvenilir ipuçları verebilir, kader ve çevresel etkiler bizim tavrımızlada ilgilidir.

Kader kavramı astrolojide şu şekilde değerlendirilir. İnsanın bir karakter yapısı vardır. Bir de buna etki eden, göksel tesirler (Yıldız Haritası), yersel tesirler (Feng Shui), Aile, doğduğu ülke, doğduğu şehir ya da köyün karakter oluşumunda etkisi çoktur. Bütün bu bileşenler Yıldız Haritası'nın yorumlanmasında çok önemli bir yer teşkil eder. Yıldız Haritası bütün bu bileşenlerin çerçevesinde yorumlanmasını gerektirir. Dolayısıyla Astrolog'un bu bileşenleri analiz edebilmesi için, o kişiyle birebir irtibat kurması gerekir ki Yıldız Haritası'nı doğru yorumlayabilsin.

Astroloji insan karakterine ve yaşamına tek tesir eden tek etki değildir. Astroloji DNA'larımızdan gelen, anne, baba, doğdukları ülke ve onların yaşam biçimlerinin hepsinin insan yaşamı ve karakterine olan etkilerini kabul eder. Yıldız haritasında, görünen potansiyel etkiler, kişinin doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı, bulunduğu ortam ve konumlarla çok yakından ilişkilidir. Fakat bu etkinin varlığı hakkında herhangi bir bilimsel kanıt mevcut değildir.

Eskiden Astrologlar Efemeris (Ephemeris) (Gök Günlüğü ya da Yıldız Günlüğü) adı verilen ve gökyüzü konumunun gün, ay ve yıl olarak gösteren bir kitap ve ev tablolarını gösteren (table of houses) kullanarak Yıldız Haritası grafiğini çıkartırlardı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern zamanda Astroloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde bilgisayarların gelişmesiyle birlikte, bu işlemi kolayca yapabilen Yıldız Haritası Programları oluşturuldu. Daha sonra bazı siteler bu programı internet içinde düzenleyerek, insanların internet yardımıyla kendi kişisel yıldız haritalarına ulaşmalarına olanak tanımışlardır. Ancak otomatik programlar ve kullanılan içerik her zaman doğru sonuç vermez, doğru sonuçlar için burçlar değil gezegen ve etkileri bilinmeli, az kelime ve netlik olmalıdır, örneğin; boğa burcunun topraksal sadeliği, inatçılığından önce venüsün estetik gücü, güzel sanatları veya karşıt cinsi etkileyiciliği gibi.

Bu işi formaliteden bağımsız, entelleküel, ilgili ve okumayı seven kişiler düşünmelidir.

Eskiden gökyüzünde gözlemlenen yedi gökcismi (Güneş yıldızdır, Ay ise dünyanın bir uydusudur) sırasıyla Ay, Merkür, Venüs, Güneş, Mars, Jüpiter ve Satürn'dür.

Batı Astrolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Haritası günümüzde yaygın olarak kabul edilen Batı astrolojisinde İlkbahar Ekinoksu (Nevruz) esas alınarak çıkartılır. Çıkartılan bu haritanın takımyıldızlarıyla bir alakası bulunmamaktadır. 0 Derece Koç burcu ilkbahar ekinoksunun başladığı noktadır. İlkbahar ve sonbahar ekinokslarında günler eşitlenir (12 saat gündüz, 12 saat gece). Bu nokta esas alındıktan sonra 360 Derece 12 eşit parçaya bölünerek burçlar kuşağı ortaya çıkartılır.

Yıldız Haritasında 12 Burç, 12 Ev ve 10 Gezegen vardır. Astrolojide evler 12 Burç kadar önemlidir. Gezegenler bulundukları evin etkilerini artırarak, kişinin karakter özelliklerine önemli etkileri olur. Yıldız haritası çocuğun Anne karınından çıkartılıp ilk nefesini aldığı an oluşan Semavi (yani Gökle ilgili, göğe ilişkin) haritadır.

Bu harita Dünya merkez alınarak çıkartılır. Bu haritaya Dünya Merkezli harita adı verilir. Bu haritaya yabancı dilde Geo (Dünya) + centric (merkezli) ya da Geocentric adı verilir. Bu harita bir şablon gibi bebeğin üzerine işlenir. İşte bu haritaya Yıldız Haritası ya da Doğum Haritası adı verilir.

Astroloji'de insanların, hayvanların Her şeyin Yıldız Haritası ya da Doğum Haritası çıkartılabilmektedir. Dolayısıyla Ülkelerin Kuruluş zamanları, O ülkenin Yıldız Haritasını oluşturmaktadır. Mesela, Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetini ilan ettiği an Türkiye'nin Yıldız Haritası oluşmuştur.

Gezegenlerin anlamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Haritasında Her gezegenin bir anlamı vardır. Bunlar sırasıyla şöyle açıklanabilir.

 • Güneş Güneş : Güneş ruh ve özbenliği gösterir. Güneş sistemindeki tek yıldızdır. Güneş bilinçlilik demektir. Güneş anı yönetir. Yaradılışın başını ve özünü Dairenin içindeki Nokta sembolü gösterir.
 • Ay Ay : Nefis, içgüdü, anne, bilinçaltı, bellek ile alakalıdır. Ay Dünya'nın tek uydusudur. Ay bilinçaltını yönetir. Ayın sembolü uydu alıcısı gibi Hilal sembolüdür. İçine almayı gösterir. Nasıl ki, uydu anteni alır ve iletirse, Ay da alır ve iletir. Ancak Ay'ın yüzleri değişir, Tıpkı duygularımızın sabit kalmadığı gibi, her gün başka bir duygu halinde olmamız gibi. Ay bundan dolayı astrolojide duyguları ve bilinçaltını gösterir.
 • Mars Mars: hırs, aç gözlülük, Savaş, Elegeçirme, Kazanma, Sahip olma, Erkeklik Arketipi. Mars (mitoloji) ' de Savaş Tanrısıdır(Roma), aynı zamanda Yunan mitolojisinde Ares ismi verilir.
 • Jüpiter Jüpiter: Merhamet, Anlayış, Hoşgörü, İnanç, Din, Yargı, Genişleme prensibi.
 • Satürn Satürn: Sağlamlık, Saygı, Ciddiyet, Sorumluluk, Önemseme, Korku, Zaman, Daralma Prensibi.
 • Uranüs Uranüs: Yenilik, Teknoloji, Aykırılık, Farklı olma, Elektrik ve Teknoloji.
 • Neptün Neptün: Hayal Alemi, Yaratıcılık, Mistisizm, Ezoterizm, Görsel Yaratıcılık, ilahi Duygular, Belirsizlik.
 • Pluto Pluto: Deha,Transformasyon, Dönüştürme, Güç Kurma, Kontrol etme, Tahakküm etme, Yeraltı Dünyası.

Astrolojide açılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Astrolojide iki farklı noktanın birbirine olan uzaklığı açılarla ifade edilir.Temel açılar kavuşum (0o), karşıt 180o), üçgen (120o), kare (90o) ve altmışlık (60o) açılardır. Günümüzde yarım kare (45o), sesquiquadrate (135o) ve Quincunx (150o) adı verilen açıların da eşit derecede önemli olduğu konuşulmaktadır. Açılar içersinde en güçlüsü kavuşumdur. 90 ve 180 derecelik açılar eski zamanlarda kötü ve talihsiz açılar olarak kabul ediliyordu ama bugün stresli, gergin ve zorlayıcı açılar olarak tariflenmektedir. 60 ve 120 derecelik açılar da yine eskiden şans getirten ve iyi açılar olarak kabul edilirken, bugün uyumlu ve kolay açılar olarak kabul edilmektedir.

Gezegenlerin oluşturduğu açılara örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız Haritasında Güneş Mars'la güçlü açıdaysa(0°, 90°, 180°) o zaman bu kişi Dişi ya da erkek olsun Mars'ın etkilerini güçlü bir şekilde dış dünyaya gösterecektir. Bunlar çabuk kavga etmeye yatkınlık, gerginlik, önce ben sahip olayım isteği, arzulu olma, bildiğini okuma, saldırganlığa yatkınlık, kavga çıkarmaya yatkınlık olacaktır. Eğer kişi bayansa o zaman yapısında erkek gibi davranmaya ve kavga etmeye yatkınlık görülecektir. Erkekten çok erkek gibi olma, erkeklerle yarışma isteği ya da erkekleri küçümsemeye kalkmada bu özelliklere eklenebilecektir.

Mesela Kişinin Yıldız haritasında Güneş hem marsla, hem de Uranüs’le Güçlü bir bakış açısı oluşturuyorsa o zaman kişi hem erkeksi ve kavga etmeye yatkın, hem de asi ve aykırı bir karakter sergileyecektir. Uranüs Yıldız Haritasında neyle açıya geçerse, açıya geçtiği Gezegenlere bir aykırılık getirecektir. Eğer bu Güneşse, aykırı bir ruh, Venüs ise sevdiği hoşlandığı şeylerden kolay sıkılabilme, hep yeni şeylerden hoşlanma ve çapkınlığa yatkınlık, Merkür ise zihinsel anlamda aykırı olma, söylenen şeyin zıddına gitme, zıddı gösterme, Mars'sa Yeni Zaferler elde etme, aykırı davranışlara yatkınlık, fiziksel hareketlerde ani düşünmeden hareket etme, hızdan hoşlanma olacaktır.

Mevsimlere göre burçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zodyak burçlarını gösteren geosantrik sistem. Andreas Cellarius, 1660/61

Burçlar neye göre Öncü, Sabit ve Değişken olurlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkbahar mevsimi Koç burcuyla başladığı için Koç burcu öncü grup tan kabul edilir. Daha sonra Boğa burcu gelir, Boğa burcu ilkbahar mevsiminin sabit yaşandığı dönem olduğu için Boğa burcu sabit gruba denk düşer. Bunu İkizler burcu takip eder, bu dönemde mevsim dönmeye (değişmeye) başladığı için ikizler Burcu değişken grupta yer alır.

Yaz Mevsiminin öncüsü Yengeç burcu dur, yaz mevsimi yengeç burcuyla başlar. Bu mevsimin sabit grubu Aslan burcu, değişkeni ise Başak burcu dur.

Sonbahar mevsimi Terazi burcuyla başlar, bundan dolayı Terazi burcu Öncü Kabul edilir. Sonbahar mevsiminin sabit yaşandığı ay Akrep burcuna denk gelir, Daha sonra mevsimin dönmeye başladığı zaman Yay burcudur. Bundan dolayı Yay burçları değişken grupta yer alırlar.

Kış mevsimi Oğlak burcuyla başladığı için Oğlak burcu, bu mevsimin öncü grubu olur. Daha sonra kış mevsiminin sabit yaşandığı dönem Kova burcu olduğu için Kova burçları sabit kalitede değerlendirilir. Daha sonra Kış mevsimi bitip ilk bahar mevsimine geçilirken mevsim değiştiği için bu dönemde Balık burcu yer alır. Balık burcunun yaşandığı dönem değişken olduğu için Balık burçları değişken kalite olarak değerlendirilirler.

Ateş, hava, su ve toprak grupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Zodyak ya da burçlar kuşağı 12 burçtan oluşur. 3 Ateş elementi, 3 Hava elementi, 3 Su elementi ve 3'te Toprak elementi vardır. Elementler esasında günümüz Jung psikolojisine göre şöyle değerlendirilebilir. Ateş grupları Sezinsel tiplemeye girerler. Sezinsel yapıya sahip olan ateş gruplarından Koç ve Yay burçları çok çabuk bir şeyler sezinleyip hemen harekete geçerler. Yani üzerinde çok düşünmeden karar alıp, ona bağlı hareket edebilirler. Aslan burcu, Koç ve Yay burcuna nazaran daha temkinli hareket eder.

Psikolojik açıdan Sezinsel Tiplemenin Zıddı Duyumsal Tiplemedir. Astrolojide buna Toprak Grupları denk gelir. Toprak grupları Duyumsal'dır, Dokunmak, tutmak isterler. Genellikle tutulabilir, dokunulabilir olan şeylere inanmaya meyillidirler. İşlerini emniyete almak, maddi kazançlarından emin olmak, arkalarını daima güvencede tutmak isterler.

Hava ve Su grupları da psikolojik açıdan birbirlerinin zıddını oluştururlar. Tıpkı Ateş ve Toprakta olduğu gibi. Nasıl ki Ateş Grubu bir burç sezgiyle ilerlerken, Toprak grubu mantıkla ilerler. Toprak grupları yapacakları işten emin olmak isterler, halbuki Ateş grupları sezgileriyle hareket edip, ona göre davranır ve yaşarlar.

Hava grupları psikolojik açıdan düşünsel tiplemeye, su grupları ise duygusal tiplemeye girerler. Hava gruplarından Terazi, Kova ve İkizler burcu düşünsel tiplemede yer alırken, su gruplarından Yengeç, Akrep ve Balık duygusal tiplemede yer alır. Mesela düşünsel tiplemedeki bir kişi, yaşadığı bazı olayları duygusal karşılamak yerine, o olayı mantığıyla halletmeye ve çözmeye çalışır. Hava grupları objektif olarak değerlendirilirken, su grupları daha sübjektif olarak görülür. Hava grupları hissel bir yapıdayken, su grupları duygusal bir yapıdadır.

Elementlere göre burçların uyumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ateş grupları hem kendi gruplarıyla (Koç, Aslan ve Yay), hem de Hava gruplarıyla (Terazi, Kova ve İkizler ) uyumlu kabul edilir. Buna Bağlı olarak Su grupları (Yengeç, Akrep ve Balık) hem kendi aralarında uyumlu, hem de Toprak gruplarıyla (Oğlak, Boğa ve Başak) anlaşırlar. Fakat, bütün bu anlatılanlar birer genelleme olarak kabul edilmelidir. Astrolojik açıdan yapılan genellemeler hiçbir zaman bir kesinlik göstermezler.

Astrolojik açıdan daima Yıldız Haritası önemlidir. Birebir ilişkilerde uyumluluk analizi (Synastry) için iki kişinin de Yıldız Haritalarının çıkartılması, daha sonra bu iki haritanın dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Ancak bu şekilde yapılacak bir yorum tutarlılık arz edecektir.

Astrolojide evler ve anlamları[değiştir | kaynağı değiştir]

Astrolojide evler burçlar gibi 12 adettir. Doğu ufkundan başlayarak saat yönünün tersine doğru sıralanırlar. Bunların anlamları sırasıyla şöyledir:

 • 1.Ev (koç Burcunun evi): Kişilik, maske, , beden, sağlık, kişisel farkındalık.
 • 2.Ev (boğa burcunun evi): Maddi güvence isteği, maddi kazanç, para kazanma ve harcama.
 • 3.Ev (ikizler burcunun evi): İletişim, kısa yolculuklar, bilgi, eğitim, yakın akrabalar, komşular.
 • 4.Ev (yengeç burcunun evi): Yuva, ev, dünya, geldiğimiz yer, anne, ebeveynler.
 • 5.Ev (aslan burcunun evi): Yaratıcılık, yaratıcı kişiliğin sergilenmesi, sanat, aşk, eğlence, çocuklar, kumar.
 • 6.Ev (başak burcunun evi): İş, çalışma, hizmet etme, faydalı olma, pratiklik, sağlık, kişisel gelişim, temizlik, ayrıntılar,mutsuzluk.
 • 7.Ev (terazi burcunun evi): İkili ilişkiler, ortaklık, anlaşmalar, evlilik, eş.
 • 8.Ev (akrep burcunun evi): Ölüm ve yeniden doğum, yenilenme, dönüşüm, gizli ilimler, miras, ortak paralar.
 • 9.Ev (yay burcunun evi): Seyahat, yurt dışı yolculukları, uzak ülkeleri dolaşma, felsefe, mitoloji,arkeoloji,pozitiflik, yüksek öğrenim.
 • 10.Ev (oğlak burcunun evi): Kariyer, şöhret, başarı, yükselme, dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ya da hedeflerimiz.
 • 11.Ev (kova burcunun evi): Arkadaşlar, gruplar, grup çalışmaları, organizasyonlar içinde ortak hedefler için çalışmalar.
 • 12.Ev (balık burcunun evi): Bilinçdışı, kolektif bilinç, ruhsal çalışmalar, içe çekilme, içe dönüş, kapanma, izolasyon.

Batı Astrolojisi'nde burçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı astrolojisinin takımyıldızlarıyla bir alakası yoktur. Fakat, Hint Astrolojisi'nin vardır. Hint Astrolojisi takımyıldızlarını esas alır. Lakin Karakter Analizi yapılırken görülen tutarsızlık nedeniyle Batı da(Hıristiyan dünyasında) bu astroloji kabul görmemiştir. Hint astrolojisiyle Batı Astrolojisi arasında yaklaşık 23,5 derecelik bir kayma vardır. Mesela 31 Mart ta doğan birisinin Güneşi (kişinin burcu olarak bildiği şey aslında Güneş burcudur) yaklaşık 10 derece Koç burcunda çıkarken, Hint Astrolojisi’nde bu yaklaşık 23,5 derece geri kaydırıldığında Koç burcu olan kişi Balık burcu olmuş olur ki, bu Batı astrologları tarafından tutarlı görülmemiştir.

Esasında Batı (Hıristiyan) Astrolojisi temelini Arap Astrolojisi’nden alır. Göksel konumun matematiğini ilk geliştirenler müslüman Araplar olmuştur. Trigonometri batı dünyasına Arap alimlerinden geçmiştir. Günümüzde kullanılan Uzay matematiğinin en önemli temel taşları Müslüman alimler tarafından keşfedilmiş, daha sonra bu bilgileri Hıristiyan'lar alıp geliştirmişlerdir.

Kehanet sanatı ve astroloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail 6.yüzyıl Beit Alpha Sinagog' da bulunan Zodyak Resmi

Günümüzde astrologlar, Güneş'in, Ay'ın ve gezegenlerin insanın yaşamı üzerinde etkileri olduğunu ve buradan hareketle bir kişinin geleceğinin kestirilebileceğini öne sürerler. Bir insan doğduğu anda bir gezegen kendi "evinde" ise etkisinin güçlü ve olumlu olacağına inanılır. Eğer kendi "evinden" uzakta ise etkisinin zayıf, belki de olumsuz olacağı kabul edilir. Bazı dergi ve gazetelerde, aynı burçta doğan herkes için ortak kehanetlerde bulunan yıldız falları yayımlanır.

Babilliler İÖ 6. yüzyılda gezegenlerin gökyüzündeki hareketini gösteren haritalar yaptılar. Böylece Güneş ve Ay tutulmasının ne zaman olacağını önceden kestirebiliyorlardı. Astroloji Babil'den Eski Yunanistan'a, oradan da Mısır'a ve Hindistan'a geçti. Daha sonra bütün Asya ve Avrupa'ya yayıldı. İS 1066'da gökyüzünde parlak bir kuyrukluyıldız görünmüş ve bu alışılmadık olay insanları çok korkutmuştu. Bunu yorumlayan astrologlar yakın gelecekte bir kralın öleceğini ve çok önemli olayların yaşanacağını söylediler. Gerçekten de birkaç ay sonra, Hastings Savaşı'nda İngiltere Kralı Harold öldürülünce pek çok kişi bu kehanetin doğru olduğuna inandı. Oysa bugün Halley olarak adlandırılan bu kuyrukluyıldızın her 76 yılda bir Dünya çevresindeki yörüngesinden geçtiğini biliyoruz. Fakat, bu anlamlı rastlantıya Carl Gustav Jung senkronizasyon teorisine göre anlamlı rastlantılar adını vermektedir.

Astroloji Kehanet sanatı olarak kullanıldığında insanlar tarafından ilgi görmektedir. Lakin günümüzün gelişen teknolojisi ve iletişim imkânları dolayısıyla, Astroloji bir Fal sanatı olmaktan çıkıp, insanın iç dünyasını yansıtan bir Ayna olarak görülmeye başlamıştır.

Osmanlı Dönemi'nde astroloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 300 yıl öncesine kadar hemen her hükümdarın bir saray müneccimi vardı. Osmanlı sarayında, padişaha neyin ne zaman yapılmasının daha uygun olduğunu söyleyen bir münecccimbaşı bulunurdu. Bu müneccimbaşılar, Tanzimat dönemine kadar padişah ve devlet adamları üzerinde etkili oldular. Eski çağlardaki ünlü astronomi bilginlerinden bazıları astrolojiyle de uğraşıyordu. İÖ 2. yüzyılda Eski Yunan astronomi bilgini Ptolemaios (Batlamyus), 16. ve 17. yüzyıllarda ise Danimarkalı astronomi bilgini Tycho Brahe ile Johannes Kepler astrolojiyle de ilgilenmişlerdir.[kaynak belirtilmeli]

Astrolojide günler[değiştir | kaynağı değiştir]

Astrolojide Yedi Gezegen aynı zamanda günlerle özdeşleştirilmiştir. Mesela Pazar Günü GüneşGüneş Günüdür. Hıristiyanların kutsal günü kabul edilir. Cumartesi SatürnSatürn Günü (Satan ya da Şeytan la ilişkili görülür birisi yeni Latince ismidir, diğeri ise eski Latin) günüdür, bu da yahudilerin kutsal günü kabul edilir. Müslümanların kutsal günü ise VenüsCuma günüdür ki o da Venüs(Sevgi, Toplanma, bir araya gelme(Cem- cami), kaynaşma bir olma günüdür. Geriye kalan diğer günler ise pazartesi AyAy Günü (Duyguları,Bilinçaltını, Anne, Hafıza), salı Mars Mars Günü (Savaş, Ele geçirme isteği, Libido, Arzu, Şehvet), çarşamba Merkür Merkür Günü (Zeka, İletişim, Haberleşme), perşembe Jüpiter Jüpiter Günüdür (İnancı, merhameti, genişleme isteğini gösterir).

Saat: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 Gezegen → ismi
1.Gün Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Satürn → Cumartesi
2.Gün Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Güneş → Pazar
3.Gün Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Ay → Pazartesi
4.Gün Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Mars → Salı
5.Gün Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Merkür → Çarşamba
6.Gün Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Jüpiter → Perşembe
7.Gün Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Satürn Jüpiter Mars Güneş Venüs Merkür Ay Venüs → Cuma

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]