Aslan (astroloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aslan
Leo.svg
Zodyak Sembolü Aslan
Doğum Tarihleri 23 Temmuz - 23 Ağustos
Takımyıldızı Leo
Zodyak Elementi Ateş
Zodyak Dörtlüsü Sabit
Gezegeni Güneş
Zararlı Konum Uranüs
Etkili Gezegeni Plüton
Aslan burcunun astronomik yorumu için Aslan takımyıldızı maddesine bakınız.

Aslan, (Latince: Leo, simge: ♌), zodyakta yer alan bir burç. Aslan takım yıldızının 23 Temmuz-22 Ağustos arasında doğan insanları etkilediğine inanılır. Batıda yengeç ve doğuda başak takım yıldızlarının arasındadır. Aslan burcu takım yıldızı M65, M66 ve M95, M96 gibi ikiz ve parlak galaksileri içinde barındırır.

Eserlerde Aslan[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcus Manilius'un astrolojinin esaslarını kaleme aldığı beş ciltlik Astronomica adlı eserde Aslan burcunun özellikleri şu şekilde yer almaktadır[1]:

Kim bir Aslan'ın vahşi doğasından şüphe edebilir ki? Onlar her gün yeni bir kavgaya atılarak ganimetlerini elde ederler. Taşrada yaşayan Aslan burcu mensupları evlerini dekore ederken avladıkları hayvanların postlarını kullanmayı severler. Böylece bulundukları ortama, yolu vahşetten geçen bir barış getirdiklerini düşünürler. Yalnız doğanın kucağında değil şehirlerin göbeğinde de lüks için yaşamayı hak ettiklerini düşünür ve bu yolda acımasız bir mücadele vermekten çekinmezler. Öldürmek onlar için emellerine ulaşma noktasında sıradan bir eylemdir. Çabuk öfkelenir, çabuk sakinleşirler. Dolambaçlı yollara girmekten uzak, dosdoğru çalışan bir zekaya sahiptirler. Bu burçta doğanlar genellikle kasap ya da avcı olurlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kantoğlu, Alp Ejder (Ağustos 2014). "Aslan burcu ya kasap olur ya avcı". #tarih (3): 111.