İndigo çocuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İndigo çocuk, sahte bir Yeni Çağ teorisine göre özel, sıra dışı ve bazen doğaüstü özelliklere veya yeteneklere sahip olduğuna inanılan çocuklardır.


Bu teoriye dayanan düşünce Nancy Ann Tappe tarafından 1970'lerde ortaya çıkarıldı ve Jan Tober ile Lee Carroll tarafından daha da geliştirilmiştir. Indigo çocuk kavramı 1990'ların sonuna doğru bir dizi kitap ve yayınlarla sonraki on yıl da bazı filmlerle popüler ilgi kazanmıştır. Çeşitli Kitaplar, konferanslar ve ilgili malzemeler ile çeşitli indigo çocukların doğası ve yetenekleri fikri çevçevesinde inanç oluşturulmuştur. Bu inançlar, onların kendi yaşıtlarına göre daha empatik ve yaratıcı olmaları, kendi gibi telepati ve paranormal yeteneklere sahip olma gibi durumlarıyla insan evriminin bir sonraki aşaması olmaları arasında yorumlanır.

Yine de hiçbir bilimsel çalışma çocuklarında öğrenme güçlükleri bulunan ailelerin bu eksiklikleri onların özel olduklarını düşünerek gidermeleri çabası, bu olgunun varlığına veya indigo çocuk özelliklerini destekleyememektedir. Eleştirenlerin görüşü anne-babaların pediyatrik tanı ya da psikiyatrik tedaviden kaçmak için bir yol olarak görmektedir. Çocuklar tanımlamak için kullanılan özellikler listesinde hemen hemen herkese uygulanacak kadar tarafsız bir Forer etkisi formu olması eleştirilmiştir. Eleştirmenler indigo çocukların promosyon olmayan kişileri ilgili ürün ve hizmetlerin satış yoluyla saf anne para kazanmak için bir yol olarak kullanıldığını belirtmişlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]