Detoksifikasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Detoksifikasyon (genellikle detoks olarak kısaltılır ve bazen vücut temizliği olarak adlandırılır), vücudu belirtilmemiş "toksinlerden" kurtarmayı amaçlayan bir tür alternatif tıp tedavisidir. Detoksifikasyon ile yaygın olarak ilişkili faaliyetler arasında diyet yapmak, oruç tutmak, belirli gıdaları (yağlar, karbonhidratlar, meyveler, sebzeler, meyve suları, şifalı bitkiler veya su gibi) tüketmek veya bunlardan kaçınmak, kolon temizliği, şelasyon tedavisi ve amalgam içeren diş dolgularının çıkarılması yer alır.

Bilim adamları ve sağlık kuruluşları, detoksifikasyon kavramını, sağlam olmayan bilimsel temeli ve iddialar için kanıt eksikliği nedeniyle eleştirdiler.[1] "Toksinler" genellikle tanımsız kalır ve hastada toksik birikime dair çok az veya hiç kanıt yoktur. İngiliz kuruluşu Sense About Science, bazı detoks diyetlerini ve ticari ürünleri "zaman ve para kaybı" olarak tanımlarken,[2] İngiliz Diyetisyenler Derneği bu fikri "saçmalık" ve "pazarlama efsanesi" olarak nitelendirdi.[3] Dara Mohammadi, "detokslamayı" "bir aldatmaca size bir şeyler satmak için tasarlanmış sahte bir tıbbi kavram" olarak özetliyor ve tamamlayıcı tıp profesörü Edzard Ernst, bunu bağımlılık için geleneksel tıbbi tedaviler için bir terim olarak tanımlıyor. "sahte bir muamele satmak için girişimciler, şarlatanlar tarafından yaratıldı".[4]

Arka fon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tasfiyenin etkisiz olduğuna dair şüpheler 1830'larda yaygınlaştı.[5] Biyokimya ve mikrobiyoloji 19. yüzyılda oto-zehirlenme teorisini destekliyor gibi görünüyordu, ancak yirminci yüzyılın başlarında detoksifikasyon temelli yaklaşımlar hızla gözden düştü.[6] Ana akım tıp tarafından terk edilmiş olsa da, fikir hayal gücünde ve alternatif tıp uygulayıcıları arasında devam etti.[7][8][9] 1970'lerde ve sonrasında alternatif tıbbın yükselişiyle birlikte iç temizlik kavramları yeniden canlandı.[7] Çevreci hareketin yükselişiyle birlikte birçok detoks diyeti, kirlilik ve toksik kontaminasyon hakkında çevresel fikirleri savunmak için diyet biçimini politik bir platform olarak kullanıyor.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Detoks diyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Detoks diyetleri, detoksifiye edici etkileri olduğunu iddia eden diyet planlarıdır. Genel fikir, çoğu gıdanın kirletici maddeler içerdiğini ileri sürer: lezzet arttırıcılar, gıda boyaları, böcek ilaçları ve koruyucular gibi insan yaşamı için gereksiz sayılan maddelerdir. Bilim adamları, diyetisyenler ve doktorlar genellikle "detoks diyetlerini" zararsız olarak görürken (beslenme eksikliği ile sonuçlanmadıkça), destekleyici olgusal kanıtların veya tutarlı gerekçelerin olmaması nedeniyle "detoks diyetlerinin" değeri ve gerekliliği konusunda genellikle tartışırlar.[2][10] Bir kişinin bir hastalıktan muzdarip olduğu durumlarda, detoks diyetinin etkinliğine olan inanç, gecikmeye veya etkili tedaviyi aramada başarısızlığa neden olabilir.[11]

Detoks diyetleri, son derece sınırlı gıda gruplarının tüketilmesini (sadece su veya meyve suyu, örneğin meyve suyu orucu olarak bilinen bir tür oruç[12]), bazı gıdaların (yağlar gibi) diyetten çıkarılmasını veya işlenmiş gıdaların ortadan kaldırılmasını içerebilir.[13] Detoks diyetleri genellikle lif bakımından yüksektir. Taraftarlar, bunun vücudun birikmiş depolanmış yağları yakmasına, yağda depolanan "toksinleri" kana salmasına neden olduğunu ve daha sonra kan, deri, idrar, dışkı ve nefes yoluyla ortadan kaldırılabileceğini iddia ediyor. Ana tıp görüşü, vücudun toksinlerden kurtulma mekanizmalarına sahip olduğu ve sağlıklı beslenmenin vücut için en iyisi olduğu yönündedir.[14] Tek günlük kısa bir orucun zarar verme olasılığı düşük olsa da, uzun süreli oruç tutmak (belirli detoks diyetlerinin önerdiği gibi) sağlık açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve hatta ölümcül olabilir.[15][16]

Kolon temizliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolon temizliği, savunuculara göre[17] kolonda kalan ve spesifik olmayan semptomlar ve genel sağlık bozukluğu oluşturan yiyecekleri çıkarmak için biraz tuz ve bazen kahve veya otlar içeren bir lavmanın (kolonik) uygulanması gerekir. Bununla birlikte, kolon genellikle kendi kendini temizlemek için herhangi bir yardıma ihtiyaç duymaz.[18] Uygulama, yanlış uygulanırsa potansiyel olarak tehlikeli olabilir.[15]

Ağır Metaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulayıcılar, cıva zehirlenmesinin kontamine balıkların tüketiminden ve diş amalgam dolgularından kaynaklandığı fikrini ele almak için bir tedavi olarak detoksifikasyon önerebilir – Quackwatch şöyle diyor: "İyi dolguları çıkarmak sadece para kaybı değildir. Bazı durumlarda diş kaybına neden olur. Çünkü dolgular delinirken çevredeki diş yapısının bir kısmı da onunla birlikte kaldırılacaktır."[15]

"Detoksifikasyon" cihazları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı cihazların vücuttan toksinleri attığı iddia ediliyor. Bir versiyon, hafif bir elektrik akımı kullanan bir ayak banyosunu içerirken, bir diğeri, cilde (genellikle ayak) uygulanan küçük yapışkan pedleri içerir. Her iki durumda da, sözde bir kahverengi "toksin" üretimi kısa bir gecikmeden sonra ortaya çıkar. Ayak banyosu durumunda, "toksin" aslında elektrotlardan sızan az miktarda paslanmış demirdir.[19] Yapışkan pedler, cildin nemine tepki olarak pedlerin bileşenlerinin oksidasyonu nedeniyle renk değiştirir. Her iki durumda da, suyun veya flasterin ciltle temas edip etmemesine bakılmaksızın aynı renk değişiklikleri meydana gelir (sadece suya ihtiyaç duyarlar - dolayısıyla renk değişikliğinin herhangi bir vücut detoksifikasyon işleminden kaynaklanmadığını kanıtlar)[15]

Eleştiri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağlam olmayan bilimsel temel[değiştir | kaynağı değiştir]

Detoks diyetleriyle ilgili 2015 tarihli bir klinik kanıt incelemesi şu sonuca varmıştır: "Şu anda, kilo yönetimi veya toksin eliminasyonu için detoks diyetlerinin kullanımını destekleyen hiçbir ikna edici kanıt yoktur. Detoks ürünlerinin tüketicilere olan finansal maliyetleri, doğrulanmamış iddialar ve potansiyel sağlık riskleri göz önüne alındığında , sağlık uzmanları tarafından cesareti kırılmalı ve bağımsız düzenleyici inceleme ve izlemeye tabi olmalıdır."[1]

Detoksifikasyon ve vücut temizleme ürünleri ve diyetleri, sağlam olmayan bilimsel temelleri, özellikle de var olmayan "toksinleri" önermeleri ve meşru tıbbi detoksifikasyon kavramını benimsemeleri nedeniyle eleştirilmiştir. Mayo Clinic'e göre, "toksinler" tipik olarak tanımlanmadan kalır ve tedavi edilen hastalarda toksik birikim kanıtı çok az veya hiç yoktur. İngiliz Diyetisyenler Derneği (BDA) Bilgi Sayfasına göre, "Tüm detoks fikri saçmalık. Vücut, atıkları ve toksinleri detoksifiye etmek ve uzaklaştırmak için kendi mekanizmaları gelişmiş bir sistemdir."[3] Diğer eleştirmenler bu fikri bir "aldatmaca"[20] ve bir "aldatmaca" olarak adlandırırken, fikir bir "pazarlama efsanesi" olarak nitelendirildi. Sense about Science organizasyonu, "detoks" ürünlerini araştırdı ve onları zaman ve para kaybı olarak nitelendirdi.[2][21][22] Bu terimin farklı şirketler tarafından farklı şekilde kullanıldığı, çoğu iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt sunulmadığı ve çoğu durumda kullanımı "temizlik veya fırçalama gibi sıradan şeylerin" basitçe yeniden adlandırılması olduğu sonucuna varan bir raporla sonuçlandı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Klein, A. V.; Kiat, H. (2015). "Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence". Journal of Human Nutrition and Dietetics (İngilizce). 28 (6): 675-686. doi:10.1111/jhn.12286. ISSN 1365-277X. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 2. ^ a b c d "Debunking detox · Sense about Science". web.archive.org. 26 Ağustos 2013. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 3. ^ a b BDA. "Detox Diets". www.bda.uk.com. 8 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 4. ^ "You can't detox your body. It's a myth. So how do you get healthy?". the Guardian (İngilizce). 5 Aralık 2014. 5 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 5. ^ Loudon, Irvine (2001). Western Medicine: An Illustrated History (İngilizce). Oxford University Press. ISBN 978-0-19-924813-1. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 6. ^ ALVAREZ, WALTER C. (4 Ocak 1919). "ORIGIN OF THE SO-CALLED AUTO-INTOXICATION SYMPTOMS". Journal of the American Medical Association. 72 (1): 8-13. doi:10.1001/jama.1919.02610010014002. ISSN 0002-9955. 
 7. ^ a b Ernst, E. (Haziran 1997). "Colonic Irrigation and the Theory of Autointoxication: A Triumph of Ignorance over Science". Journal of Clinical Gastroenterology (İngilizce). 24 (4): 196-198. ISSN 0192-0790. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 8. ^ Chen, Thomas S. N.; Chen, Peter S. Y. (Ağustos 1989). "Intestinal Autointoxication: A Medical Leitmotif". Journal of Clinical Gastroenterology (İngilizce). 11 (4): 434-441. ISSN 0192-0790. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 9. ^ Adams, Cecil (25 Mayıs 1990). "Does colonic irrigation do you any good?". The Straight Dope (İngilizce). 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 10. ^ BDA. "BDA Releases Top 5 Celeb Diets to Avoid in 2019". www.bda.uk.com. 31 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 11. ^ "Detox program led to kidney patient's death, court told". The Sydney Morning Herald (İngilizce). 27 Nisan 2005. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 12. ^ "Woman left brain damaged by detox" (İngilizce). 23 Temmuz 2008. 23 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 13. ^ Jennifer Andrews. "Cleansing Detox Diet". LEAFtv (İngilizce). 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 14. ^ Zelman, Kathleen M.; MPH; RD; LD. "Detox Diets: Do They Work? Are They Healthy?". WebMD (İngilizce). 23 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 15. ^ a b c d Kreidler, Marc (8 Haziran 2011). ""Detoxification" Schemes and Scams | Quackwatch" (İngilizce). 9 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 16. ^ "Experts warn of detox diet dangers". NBC News (İngilizce). 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 17. ^ "Colon Therapy". web.archive.org. 24 Nisan 2015. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 18. ^ "What you should know about colon cleansing". Mayo Clinic (İngilizce). 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 19. ^ "Rusty results – Bad Science" (İngilizce). 4 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 20. ^ "The Detox Scam: How to spot it, and how to avoid it | Science-Based Medicine". sciencebasedmedicine.org (İngilizce). 2 Ocak 2014. 2 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 21. ^ "Scientists dismiss 'detox myth'" (İngilizce). 5 Ocak 2009. 11 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021. 
 22. ^ "Products offering an easy detox 'are a waste of time'". The Independent (İngilizce). 22 Ekim 2011. 9 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2021.