İçeriğe atla

Önbilim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Simyacıların kimya alemindeki ustalıkları arttıkça, en eski amaçları olan temel elementleri altına dönüştürmenin ulaşılabilir olduğuna olan güvenleri de arttı" -Simyacılar Atölyesi

Ön bilim, bir fenomenin bilim sayılabilmesi için bilimsel yöntemler geliştirilmeden önceki felsefi disiplinlerdir. Bilimsel yöntemlerle yeterince test edilmemiş teori veya inançların mevcut bilimle tutarlı olduğu veya tutarsız olduğu durumlarda da bu tutarsızlığına dair akla uygun gerekçeler sunabilen hipotezleri, yeni bir bilim dalı oluşturma ve meşrulaştırma çalışmalarını içermektedir. Terimin bir başka kullanım alanı da pratik bir bilgi alanında bilimsel bilgi alanına geçişi tasvir etmesidir.

Tarihsel örnekler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Rönesans döneminde büyü sanatlarından sayılan aeromansi, hidromansi, jeomansi gibi bazı kehanet yöntemleri, bugün sırasıyla meteoroloji, hidroloji ve jeoloji bilimlerine dönüşmüşlerdir. Diğer örnekler arasında sonradan kimya bilimine dönüşen simya ve bir kısmı sonradan astronomi bilimine dönüşen astroloji yer almaktadır.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]