Boğa (astroloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taurus
Taurus.svg
Zodyak Sembolü Boğa
Doğum Tarihleri 20 Nisan - 20 Mayıs
Takımyıldızı Boğa
Zodyak Elementi Toprak
Zodyak Dörtlüsü Sabit
Gezegeni Venüs
Zararlı Konum Mars
Etkili Gezegeni Ay

Boğa, (Latince: Taurus, Boğa) burçlar kuşağının takımyıldızlarından biridir. Batısında Koç, doğusunda İkizler takımyıldızının arasında yer alır. Kuzeyinde Perseus ve Auriga (Arabacı takımyıldızı), güneydoğusunda Oryon, güneybatısında Eridanus ve Setus yer alır.

Eserlerde Boğa[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcus Manilius'un astrolojinin esaslarını kaleme aldığı beş ciltlik Astronomica adlı eserde Boğa burcunun özellikleri şu şekilde yer almaktadır[1]:

Boğa gökteki yerini aldığında dürüst çiftçiler sakin yaşamlarını bırakıp toprakla yoğun bir mücadeleye girişirler. Bu mücadele sonunda Boğa onlara zafer şarkıları söyletmez belki ama dünyanın zenginliklerini sunar. Bu öyle bir savaştır ki Boğa'nın çocukları ne bir engelle karşılaştıklarında ara verirler ne de bıkkınlık gösterirler. Bu inatçı doğalarından dolayı bazen bu burçta doğanlar arasında sabanını bırakıp devlet yönetmeye soyunanlar da çıkar. Ve onlar ulaşılmamış mükemmelliğin peşinde koşarlar. Hem koca yürekli hem de koca cüsseli olurlar ama yüzlerine baktığınızda aşk tanrısı sanki orada yer etmiş gibidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kantoğlu, Alp Ejder (Mayıs 2015). "Koca cüsseli Boğa burcu". #tarih, 12. s. 111.