Tartışma:Astroloji

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

"Astronomi uzaydaki ki her türlü olayı inceler ve bunu bilimsel verilere dönüştürür. Astroloji astronomiden çok ama çok eskilere dayanan kadim öğretilerden biridir."miş! Demek astroloji bir "öğreti", üstelik de "kadim"! Bir de gidip Aslan Burcuna baktım. Aslan burcundan olanlar omurga hastalıkları geçirebilirlermiş, dikkatli olmalıymışlar filan. Tahammül edebilsem, gidip diğer burçlar için yazılanlara da bakacaktım, ama değmez diye düşündüm. Tarafsız Vikipedi'ye kurban olayım. Günlük fal da yayımlasanız, "reyting"iniz iyice artar. 81.215.243.222 14:15, 19 Ekim 2006 (UTC)

"Şayet astrolojinin astronomiden ya da diğer uzaybilimlerden daha kadim olmadığına dair bir deliliniz ya da bilimsel veriniz varsa ortaya koyun da aydınlananalım... Burada "tarafsızlık" söz konusudur; ki bu imani ya da bilimsel her türlü bilginin aktarımını, okuyucunun bunu kendi bilinç düzeyince değerlendirmesini gerekli kılar... Kendinizin bilmediği konularda ahkam kesmek yerine OKUYUCU için en geniş veri imkanını yaratmak "ansiklopedi" olmanın birinci koşuludur: bunu yapmak istemezseniz oturup makale ya da tez hazırlamak gibi bir sorumululuğunuz vardır, ansiklopedi bilgilerine müdahele etmek değil..." --Es semavi 20:07, 23 Şubat 2007 (UTC)

Bilimde tarafsızlık yoktur; aksine gerçeğin, gözlemlerin ve kanıtın peşinde koşarsınız. Bilimin en önemli yönü ise uygulanabilir olmasıdır, bir işe yaramasıdır. Bilimsel kesinliği olan bilgileri bilim adamlarının büyük bir keyifle savunmalarının temel sebebi, o bilgilerin bu evrende geçerli olmalarıdır. Bu konuda, astroloji saçmalığının bilimsel kesinlikte hiçbir bilgi zerresi üretemediği aşikar olduğu gibi insanları da var olmayan güçlerin varlığına inandırarak gerçek bilimden uzaklaştırmaktadır. Bu açıdan astroloji denen zırva ile mutlak surette çok sert biçimde savaşmamız gerekmektedir. İbrikchee (mesaj) 20:53, 15 Mart 2016 (UTC)

Astroloji Astronomi'den daha kadim ve daha eski bir bilimdir denmiş!!! Şaka yapıyorsunuz değilmi astrolojinin tanımının wikipediada olmasına karşı değilim ama astrolojinin konusu olmayan bir dalda yalan yanlış yazıların yazılması olmuyor!!! Astronomi gökyüzünü incelediği bilim dalıdır birileri gökyüzünü incelemeden nasıl astroloji doğabilir nasıl astroloji Astronomi'den daha eski olabilir!!!

Ayrıca Astroloji bir bilim dalı değildir. Bilimin belli yöntemleri, felsefesi ve neden sonuç ilişkileri vardır. Astroloji yalan veya doğru demiyorum ama bilim değildir ve astroloji bence bilimdir gibi kişisel bir görüş olamaz! Bu büyük okyanus bence bir göldür ya da güneş bence bir sevgi pıtırcığıdır hatta bence hamster bir köpek türüdür demeye benzer!!! --Kullanıcı:Boratac 10:07, 10 Mart 2009 (UTC)

Dış bağlantı sorunu[kaynağı değiştir]

Son bir kaç gündür bazı dış bağlantıların reklam amaçlı olduğu gerekçesi ile kaldırılıp astrozoom adlı bir sitenin bağlantısının konulduğunu görüyorum. Reklam amaçlı konan linklerin kaldırılması gerektiğine ben de inanıyorum. Ancak bahsi geçen ve sürekli eklenen sitenin diğerlerinden ne gibi bir farkı olduğununun burada açıklanmasını isterim. Yaptığım değişiklikler hemen geri alındığı için (gün içerisinde 2 defa), 2 günlük bir bekleme süresi sonunda açıklama gelmediyse yine bahsi geçen linki kaldırmayı düşünüyorum


--Bilgesirin34 (mesaj) 00.20, 22 Ocak 2020 (UTC)==Falcılık - Kader==Yanıtla[yanıtla]

insanların başlarına gelecek şeyleri merak etmelerine neden olmuştur. Bu yüzden falcılığın çeşitli şekilleri ortaya çıkmıştır. Falcılık yoluyla insanlar başlarına gelecek şeyleri bilmek isterler. Astroloji  falcılığın çeşitlerinden biri değildir. Astroloji demek yunanca astro ve logy kelimelerinden oluşyan yıldız bilimi demektir. Astrolojinin falcılıkla hiçbir ilgisi yoktur. Astroloji, ve kaderin birlikte ele alınmasının sebebi, bunların eski Babil'e kadar uzanan köklerinde yatar.

Kader maddesindeki ifadeler:

Buyurun, sıra geldi KADER BAHSİNE...
Astroloji bölümünde insan beyninin aldığı tesirler ile tüm yaşamının programlanmış olduğunu normal şartlarda bunun değişmesinin mümkün olacağı yada olamayacağını dair bilimsel veri bulunmamaktadır.--88.247.183.234 18:14, 21 Mayıs 2007 (UTC)Bilgesirin34 (mesaj) 00.20, 22 Ocak 2020 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Astroloji Bilim Değildir[kaynağı değiştir]

WikiPedi'de bu madde ile ilgili yazılanları bana bir lise öğrenci grubu anlattı. İmkansız wiki böyle bir şey yapmaz dedim ama gerçekten maddeyi okuyunca ansiklopedi adına utandım. Nedeni de bizler yani uzmanlar el atmayınca bilen bilmeyen doğal olarak madde yazıyor. Falcılık ne zaman bilim oldu, acaba hangi üniversitede astroloji bölümü var? Hiçbir sistematiği olmayan burçların insan kaderini tayin ettiğini ileri sürenler acaba o burcu oluşturan yıldızların bizden ne denli uzakta olduklarını biliyorlar mı? Benim bilimi sevdirmeye uğraştığım gençler şu anda dünyanın en iyi ansiklopedisinde bu maddeyi okuyunca ne düşünürler? Önerim bu maddenin hemen kaldırılması ve iki satırla bilimdışı olduğunun vurgulanmasıdır.Ethemderman (mesaj) 23:32, 11 Temmuz 2012 (UTC)

Katılıyorum. Çok mantıklı. Astroloji bilim olmamalı.Profcocuk (mesaj) 12:39, 22 Aralık 2012 (UTC)

78.173.26.71 01.03, 9 Kasım 2022 (UTC)Yan yana bulunan iki şeyi birbirinden ayıran her bilgi bilimdir.Belli gökyüzü topoğrafyalarına göre insanın aldığı çeşitli sinyallerin ne olduğunu ancak bilim açıklayabilir.Yanıtla[yanıtla]

Kaynak belirtilmemesi üzerine[kaynağı değiştir]

Bu makaledeki yazılanların hiçbiri için bir kaynak belirtilmemiş. Görebildiğim kadarıyla doğrulanabilir bilgiler bazı astronomların astroloji ile de ilgilendiklerinden ibaret. Bu kadar uzun bir makalenin içeriğini paldır küldür silmek istemedim. Acaba anlamadığım, atladığım bir nokta mı var? ataka 20:36, 16 Temmuz 2013 (UTC)

Sayfayı Astroloji/Arşiv sayfasına taşıdım ve yeni bir sayfa yazdım. Eski sayfadaki bilgilerin en azından bir kısmının (kaynak belirtilerek) yeni sayfada kullanılabileceğini umduğum için eski sayfayı tamamen silmedim. ataka 11:30, 18 Temmuz 2013 (UTC)

Osmanlı Dönemi'nde astroloji[kaynağı değiştir]

Alt başlıktaki "300 yıl öncesine kadar" ibaresi hatalıdır. Osmanlı devletinin son müneccimbaşısı Müneccimbaşı Hüseyin Hilmi Efendi 1924 yılında vefat etmesiyle bu makam lağvedilmiştir.Bu döneme kadar müneccimbaşılar Osmanlı devlet erkanları üzerinde oldukça etkili olmuşlardır.

[1]

--Orcunrew (mesaj) 07:37, 13 Mayıs 2016 (UTC)

Arkadaşlar sayfa çöplük olmuş. Yardımınız gerek[kaynağı değiştir]

Ben şu anlık birkaç kaynak ekleyerek düzenledim ama sayfa hala wikipedia ya göre fersah fersah kötü halde. yardımcı olursanız bu sayfayı düzenleyebiliriz. Öncelikle bunun bir bilim dalı olmadığını anlaşılır biçimde yazdım. RoyaleKingdom78 (mesaj) 20.18, 19 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  1. ^ http://www.akat.org/ast_tarihinden/osmanli_astronomisi/