Mehmet Öz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmet Öz
DoğumMehmet Cengiz Öz
11 Haziran 1960 (63 yaşında)
Cleveland, Ohio, ABD
VatandaşlıkTürkiye Cumhuriyeti
Amerika Birleşik Devletleri
Mezun olduğu okul(lar)Harvard Üniversitesi
Pensilvanya Üniversitesi
MeslekHekim, sunucu
Siyasi partiCumhuriyetçi Parti
EvlilikLisa Öz (e. 1985)
Çocuk(lar)4
Resmî sitedoctoroz.com

Mehmet Cengiz Öz (d. 11 Haziran 1960, Cleveland), Türk-Amerikan hekim, sunucu ve siyasetçidir. The Dr. Oz Show adlı televizyon programının sunuculuğunu yapmıştır. Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü olan Öz, New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yönetmektedir.[1] Öz Kasım 2021'de 2022 Pensilvanya ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den senatörlük için aday adayı olduğunu açıkladı. Daha sonrasında yeniden sayıma uğrayacak olan 17 Mayıs 2022'de gerçekleştirilen ön seçimlerini David McCormick'e karşı yaklaşık 1000 oy farkı ile kazanarak partisinin senatör adayı olmaya hak kazandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehmet Öz, 11 Haziran 1960'ta kendisi gibi doktor olan Bozkır, Konya kökenli babası Mustafa Öz'ün görev yaptığı Cleveland'da doğdu. Annesi Çerkeslerin Şapsığ boyundandır.[2] Harvard Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Kliniksel uzmanlık alanları minimal invasif kalp cerrahisi, kalp cerrahisi, kalp kapakçığı ve aort cerrahisi, yetişkin kalp nakli, mekanik kalp yardımcılığı ve koroner baypastır. Mehmet Öz, minimal invasif kalp cerrahisi, tamamlayıcı ilaç, kalp bakımı sonuç analizi ve kalp değişimi ile ilgili araştırmalarda bulundu.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi dergisi Forbes, 2011 yılının en etkili 3. kişisi, Hippocrates Magazin Dergisi tarafından "Yılın Doktoru", Healthy Living Magazine Dergisi tarafından "Milenyum’un İyileştiricisi", New York Magazin Dergisi tarafından "Yılın En İyi Doktoru", World Economic Forum tarafından "Yarının Küresel Lideri" seçildi. Aynı zamanda 1996 yılında "Yılın Türk-Amerikalısı" seçildi. Adı "Castle Connolly Almanağı"na da geçen Mehmet Öz, birçok ödülün de sahibidir.

"For Healing from the Heart" kitabı ile "Books for a Better America Award"’a değer görüldü. Robert E. Gross Araştırma Bursuna hak kazandı. (AATS, 1994-97) "American Society of Laser Medicine and Surgery" Araştırma Ödülü'nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nin "Bleake More Research Ödülü"'nü de aldı. Birçok profesyonel dernek ve kuruluşa üye olan Mehmet Öz, American Board of Thoracic Surgery (2004) ve American Board of Surgery (1992)'nin Yönetim Kurulu'ndadır. People dergisine verdiği bir röportajda bağırsağında bir kitleye rastlandığından söz edilmiştir. Ancak bunun zararsız bir polip olduğu anlaşılmış ve basit bir operasyonla tedavi edilmiştir.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisa Öz ile evli olan Mehmet Öz'ün, Daphne Nur, Anabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu vardır. Mehmet Öz, halen Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi Kardiyoloji Direktörlüğü'nün yanı sıra Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi'nde, cerrah olarak mesleğini devam ettirmektedir.

Televizyon programları ve kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Dr. Öz'le İkinci Bir Görüş" Discovery Health
  • "Hayat Çizgisi" Discovery Health
  • "Daily Rounds" Discovery Health
  • "Yiyecekler Hakkındaki Gerçek" Discovery Health
  • "Live Transplant" Discovery Health
  • "National Body Challenge" Discovery Health
  • "Siz: Diyettesiniz" Discovery Health
  • "Dr. Öz'e Sorun" The Oprah Winfrey Show

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dr. Oz (1960-)". biography.com. 17 Mayıs 2019. 12 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2019. 
  2. ^ "İşte Dr. Öz'ün Çerkez Güzeli". gazetevatan.com. 27 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]